Irak, IŞİD sonrası ilk seçim için sandık başında

Irak, IŞİD'in yenilgiye uğratılması sonrası ilk genel seçimler için bugün sandık başına gidiyor. Seçimler Başbakan Haydar Abadi açısından bir çeşit referandum niteliği taşıyor.

Irak, IŞİD sonrası ilk seçim için sandık başında
Irak’ta IŞİD’in yenilgiye uğratılması sonrasında ilk genel seçim bugün düzenleniyor. Seçimler, Başbakan Haydar Abadi’nin görevine devam edip etmeyeceğini ortaya koyması bakımından önem taşıyor. Ülkede yerleşik olan yolsuzluk, İran’ın siyasi etkisi, ABD güçlerinin geleceği gibi konular seçmen davranışı üzerine etkili olması beklenen başlıklar.


Çeşitli siyasi ittifaklardan yaklaşık 7 bin adayın yarıştığı seçimde Irak Temsilciler Meclisi’nin 329 üyesi belirlenecek. Seçimin Irak hükümetinde çarpıcı bir değişiklik getirmeyeceği tahmin ediliyor. Irak siyasetinde 2003 yılından beri egemen olan partilerin seçimden başarıyla çıkması bekleniyor.

HAŞDİ ŞABİ’NİN ESKİ KOMUTANLARI DA ADAY

Haydar El İbadi’nin, makamını korumak için yarıştığı seçimde başlıca rakipleri, eski başbakan Nuri El Maliki ile Haşdi Şabi ile yakın bağı olan Fetih İttifakı’nın adayları. Fetih İttifakı’na eski ulaştırma bakanı ve IŞİD’e karşı mücadele eden Haşdi Şabi güçlerinin üst düzey komutanları arasında olan Hadi El Amiri liderlik ediyor. Fetih’in aday listesinde yer alan birçok aday da paramiliter güçlerle henüz resmi olarak bağını koparmamış olan komutanlar.

SADR’IN KAMPANYASI YOLSUZLUĞA KARŞI

Irak siyasetinde etkili olan Şii din adamı Mukteda es Sadr ise bir başka ittifaka liderlik ediyor. IŞİD ile mücadelede de savaşçılara komuta eden, bundan önce Irak’taki ABD güçlerine karşı mücadele eden Mehdi Ordusu’nun lideri olan Sadr’ın seçim kampanyası, sosyal konular ve hükümetteki yolsuzluğun ortadan kaldırılması gibi meselelere odaklanıyor.

KOALİSYON KURULMASI BEKLENİYOR

Seçimde birçok ittifakın yarışıyor olması nedeniyle hiçbir grubun mecliste 165 sandalye kazanarak salt çoğunluğu sağlayamayacağı tahmin ediliyor. Mecliste en çok sandalye kazanan bloğun, bu yüzden daha küçük ittifakların desteğini almaya çalışacağı belirtiliyor.

Irak’ta bir sonraki başbakanı belirleme sürecinin ise aylar sürmesi, siyasi gücün farklı çıkarlara sahip siyasi partiler arasında bölünmesi bekleniyor. Ülkede mevcut hükümet de birçok küçük parçadan oluştuğu için yasama faaliyetinde zorluk yaşıyor. Irak’ta yeni başbakan seçilene kadar Abadi bu görevi sürdürmeye devam edecek.

YOĞUN GÜVENLİK ÖNLEMLERİ ALINDI

Sabah 7.00’de başlayan oy kullanma işlemi akşam 18.00’e kadar devam edecek. Ülkede saldırıların bir süredir durmuş olması nedeniyle seçimlere katılım oranının yüksek olması bekleniyor. Iraklıların milletvekilleri arasında yaygın olan yolsuzluk ve ülkenin petrol gelirlerinin israf edilmesi nedeniyle duydukları tepkiyi sandığa yansıtacağı belirtiliyor.

Irak’ta güvenlik önlemleri seçimlere günler kala artırıldı. Bağdat, Musul ve diğer büyük kentlerde seçim günü sokağa çıkma yasağı ilan edilirken vilayetler arasında seyahatler kısıtlandı. Cuma günü de havalimanı ve gümrük geçişleri kapatıldı.

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani oyunu Erbil’de kullandı.

Irak’ta bu yıl seçim yolsuzluğunu azaltmak ve oy kullanma işlemini hızlandırmak için ilk kez elektronik oy kullanma sistemi de devreye girecek. Sonuçlarının Cumartesi sandıkların kapanmasından sonraki 48 saat içinde açıklanması bekleniyor.

Irak’ta siyasi iktidar, geleneksel olarak çeşitli halk gruplarına göre başbakan, cumhurbaşkanı ve parlamento sözcüsü arasında bölünüyor. Saddam Hüseyin’in 2003 yılında devrilmesi sonrasında düzenlenen ilk seçimlerden bu yana Şii çoğunluk başbakanlığı, Kürtler cumhurbaşkanlığını, Sünniler de meclis sözcülüğünü elinde tutuyor.

Irak anayasasına göre mecliste kadın temsili için bir kota bulunuyor. Buna göre milletvekillerinin en az dörtte birinin kadın olması şartı var. Bu yıl yarışan adaylardan yaklaşık 2 bin 600’ü kadın.

Seçim sonuçlarının Irak yüksek mahkemesi tarafından onanmasının ardından meclisin 15 gün içinde toplanması gerekiyor. En yaşlı üye tarafından açılacak ilk meclis oturumunun gündem maddesi, meclis sözcüsünün seçilmesi olacak. Meclis, ilk oturumundan sonraki 30 gün içinde üçte iki çoğunlukla cumhurbaşkanını seçecek.

Cumhurbaşkanı meclisteki en büyük grup içinden bir üyeye hükümeti kurma görevini verecek. 30 gün içerisinde hükümet kurulamazsa, cumhurbaşkanı yeni bir kişiye bu görevi sunacak. (Deutsche Welle Türkçe)

Güncelleme Tarihi: 13 Mayıs 2018, 23:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER