Karantinaya uymamanın cezası 1 yıla kadar hapis

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, karantinaya uymamanın ceza kanununa göre suç olduğu açıkladı. TCK 195. maddesine göre, karantinaya uymayanlar iki aydan bir yıla kadar hapisle cezalandırılıyor.

Karantinaya uymamanın cezası 1 yıla kadar hapis
Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, sosyal medya hesabından “Sevdiklerimiz ve ülkemizin iyiliği için resmi makamların önerdiği tedbirlere titizlikle uyulmalıdır. Karantinaya uymamak gibi halk sağlığını tehdit eden davranışlar Ceza Kanunumuza göre suçtur. Ceza korkusuyla değil, çocuklarımızın ve ülkemizin geleceği için lütfen azami dikkat!” mesajını paylaştı.


Karantinaya uymayanlar, Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) üçüncü bölümünde yer alan “Kamunun Sağlığına Karşı Suçlar” kapsamında işlem görüyor.

TCK 195. maddesine göre, karantinaya uymayanlar iki aydan bir yıla kadar hapisle cezalandırılıyor. Kanundaki ilgili madde şöyle:

“Madde 195- (1) Bulaşıcı hastalıklardan birine yakalanmış veya bu hastalıklardan ölmüş kimsenin bulunduğu yerin karantina altına
alınmasına dair yetkili makamlarca alınan tedbirlere uymayan kişi, iki aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.”

Dün Konya’da aynı aileden üç kişi karantinada tutulduğu hastaneden kaçmış, daha sonra polis tarafından bulunarak geri getirilmişti.  / DUVAR

Güncelleme Tarihi: 19 Mart 2020, 13:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER