KESK'ten tüm illerde 'Adalet Yürüyüşü'

KESK, 'Adalet Yürüyüşü'ne 30 Haziran'da tüm illerde katılma kararı aldı. Eş Genel Başkan Şaziye Köse, “Adaletsizlik, hukuksuzluk, keyfilik, normsuzluk diz boyu. Ardı arkası kesilmiyor, sustukça hepimize, herkese uzanıyor” dedi.

KESK'ten tüm illerde 'Adalet Yürüyüşü'
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun başlattığı ‘Adalet Yürüyüşü’ne katılımlar sürüyor. Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Eş Genel Başkanı Şaziye Köse, KESK olarak ‘Adalet Yürüyüşü’ne destek verdiklerini ve destek vermeye devam edeceklerini söyledi. Köse,“Emek, demokrasi mücadelemizi hedef alan baskılar ve hukuksuzluklara karşı adalet istemimizi tekrarlayacağız” diye konuştu.

saziyekose

‘SUSTUKÇA HEPİMİZE SIRA GELİYOR’

“Biz KESK olarak; 15 Temmuz öncesi ve sonrasında adaletsizliği en çok yaşayan ve en fazla adalet mücadelesi veren sendikal örgütüz” diyen Köse, ‘Adalet Yürüyüşü’ne ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu:
“Bu yürüyüş bu ülkenin oy kullanma hakkına sahip olanlarının yüzde 30’unu temsil eden bir parti tarafından gerçekleştiriliyor. İnsanlar burada bir adaletsizlik, haksızlık ve kabul edilemezlik olduğu yargısına sahipler. Nasıl olmasınlar ki? Almanya Hitler faşizmi döneminin bilinen papaz hikayesi… Ve KESK’in bu hikayeden türeyen önemli sloganı ‘Susma, sustukça sıra sana gelecek…’ 20 Temmuz’da ilan edilen OHAL ile birlikte demokrasinin, hukukun, adaletin kırıntıları dahi ortadan kaldırıldı. Hukuksuzluk ve adaletsizlik üstüne bina edilmek istenen baskı ve zor rejimi, milletvekilinden, belediye başkanına, gazetecisinden, KHK’larla işten atılan yüz bini aşkın kamu emekçisine, ‘barış’ diyen akademisyenine, grevi yasaklanan işçisine kadar toplumun tüm kesimleri sindirilmek isteniyor. Ya sindirileceğiz ya da hep birlikte zora karşı mücadeleyi yükselteceğiz. Dünden bugüne, toplumun adalet, hukuk, demokrasi, hak ve özgürlüklerini savunun tüm kesimleriyle dayanışma ve ortak mücadeleden yana tutum alan konfederasyonumuz KESK, CHP’nin başlattığı adalet yürüyüşünü ilk günden itibaren desteklemiştir ve katılım sağlayacak.”

‘ADALET İSTEMİMİZİ TEKRARLAYACAĞIZ’

Köse, yürüyüşe ‘adalet talebi’ ile katılacaklarını belirtirken, yürüyüş güzergahında bulunan illerin KESK Şubeler Platformları’nın, yürüyüş kortejlerini karşılama, uğurlama gibi etkinliklerde de yer alacağını söyledi:
“OHAL, KHK rejimi ile yaşanan ihraç ve açığa alma, sendikal hak ve özgürlüklerimizi, emek demokrasi mücadelemizi hedef alan baskılar ve hukuksuzluklara karşı adalet istemimizi tekrarlayacağız. Ayrıca güzergahta yer almayan illerimizin Şubeler Platformları bulundukları illerde adalet talebi ile eylemler gerçekleştirecekler. Yine, ihraçlara ve açığa almalara karşı her cumartesi illerde gerçekleştirdiğimiz oturma eylemlerini, 1 Temmuz Cumartesi günü kendi taleplerimizi, “Adalet Yürüyüşü” talepleri ile bağlantı kurarak gerçekleştireceğiz.”

Güncelleme Tarihi: 25 Haziran 2017, 00:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER