Kılıçdaroğlu, Akşener ve İmamoğlu açılışta bir araya geldi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tesisi açılışına katılan İBB Başkanı İmamoğlu, İYİ Parti lideri Akşener ve CHP lideri Kılıçdaroğlu açıklamalarda bulundu.

Kılıçdaroğlu, Akşener ve İmamoğlu açılışta bir araya geldi

İstanbul'da Yeşil Enerji Üretimi Tesisi açılışı gerçekleştirildi. Açılışa CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu katıldı.

"Türkiye’nin ilk, Avrupa’nın en büyük atık yakma ve enerji tesisini İstanbul’a kazandırmanın gururunu yaşıyoruz” diyen İmamoğlu, "Atık yakma ve enerji üretim tesisimiz İstanbul'da oluşan evsel atıkların yüzde 15'ini yakma yöntemiyle bertaraf edecek ve ürettiği 85 MW elektrik enerjisiyle yaklaşık 1 milyon 400 bin İstanbullunun enerji açığının giderilmesine katkı sunacak. Tesis 2017'de başlatılmış, 2019 seçimleri itibariyle yüzde 20 fiziki gerçekleşmesi sağlanmış idi. 2 yılda yüzde 20'den sonra aldığımız bu tesisi kararlılıkla, sözleşme süresine de yetişmesi için olağanüstü bir çabayla finansal açığını da kapatarak, bununla ilgili de uluslararası anlaşmalar yaparak ve özellikle bu işi yapan yüklenici firmaların özel gayretiyle çok değerli bir projenin sonucuna ermenin gururunu yaşıyoruz bugün. Tesisimizin günlük 3 bin tok, yıllık yaklaşık 1 milyon tonluk kapasitesi sayesinde düzenli depolama sahalarına giden atık miktarını azaltmış olacak" dedi.

İMAMOĞLU: EKONOMİK TEDBİRLERİ ALMAK KONUSUNDA YOĞUN BİR ÇALIŞMA İÇİNDE OLACAĞIZ

Emisyon değerlerinin Avrupa Birliği limitlerinin altında olacağını belirten İmamoğlu, "Ayrıca fosil yakıt kullanımının azalması sayesinde ortalama 700 bin aracın bir yıllık emisyonuna denk gelen 1 milyon 380 bin sera gazı emisyonunun önüne geçmiş olacak bu tesisin varlığı. İSTAÇ bu tesisin de eklenmesiyle 1,5 ton daha karbon kredisi elde edecek. İklim değişikliğiyle mücadelede atık yönetimi ve fosil yakıt kullanımının önüne geçilmesi en önemli konu başlıkları arasında yer alıyor. Bu konunun özellikle dünyada en çok çocuklar ve gençler tarafından sahiplenilmesi de bizim için kıymetli bir dayanak. Umuyorum ki bu tesis bir örnek olur" diye konuştu. 

İmamoğlu sözlerini, "İstanbul ve Türkiye önümüzdeki ekonomik süreçte elbette çok zorlanacak ama biz buna rağmen bütün gayretimizi ülkemizin bir an bile bir işi kaybetmemesi uğruna bütün yatırımlarımızı en üst seviyede yapacak koruyacak ekonomik tedbirleri almak konusunda yoğun bir çalışma içinde olacağız. Bu zor günleri hep birlikte omuz omuza atlatacağımıza inanıyorum. Bu ülkenin çok liyakatli, çok doğru işler yapmaya hazır insanları olduğu bilincindeyiz" diye sonlandırdı.

AKŞENER: TENEŞİRE YATIRILDIM

Program konuşan İYİ Parti lideri Akşener de daha önce açılışı yapılan tesisleri hatırlattı. Akşener, "Bu ne biliyor musunuz? Bu hizmetin devamlılığa bir örnek. Siz konuşurken İBB seçimleri aklıma geldi. Halbuki iddia edilen siz bunları tekme ile yıkmanız lazımdı.  Ama demek ki seçim hizmet üzerinden rekabete dayanarak yapıldığında ve milletimizin tercihine saygı duyulduğunda hiçbir şey tekmelenmiyormuş. Tam tersine doğru işlerin devamı için herhangi bir psikolojik problem hissetmeden, hakkı teslim ederek hem yüklenicilere hem Kadir Topbaş'a teşekkür edilerek yol yürünebiliyormuş. Bu çok önemli bir örnek" ifadelerini kullandı.

"Millet İttifakı'nın bugün itibarıyla iki siyasi partisinin genel başkanı olarak buradayız. 24 Haziran'a göre 4 siyasi partinin iki genel başkanı olarak buradayız inşallah daha da genişler" diyen Akşener, "Millet İttifakı ve Cumhurbaşkanlığı seçimine giderken benzer iddialar, iftiralar, karalamalarla karşı karşıya kalacağız bugünden itibaren kalıyoruz yani benden başlandı zaten hayırlısı ile teneşire yatırıldım. Şu tesisi yüzde 20 ile alıp yüzde 100'ünü tamamlayıp açılışını yapmak bütün sözlerden tesirli. Birinci çıktısı bu. İkinci çıktısı yeşil çözüm dediğimiz kararlılık. İstanbul gibi dünyanın en büyük şehirlerinden birinde bu yeşil çözüm üzerinden hem çöp meselesinin önemli bir kısmını halledeceğiniz hem oradan elektrik üreteceğiniz başka bir anlamı var bu tesisin ve bu adımlar devam edecek. Üçüncü çıktısı da o da benim uzmanlık alanım ben tarihçiyim... Hem Türk tarihi Türk medeniyetinin hem de dinimizin en büyük özelliği az tüketmek üzerinedir. Dinimiz der ki 'Çok yeme kalbin kararır.' Anahtar kelime 'yeteri kadar.' Evlerimize bakın yeteri kadar" dedi.

Akşener'in ardından kürsüye CHP lideri Kılıçdaroğlu çıktı. Ekonomi üzerinden iktidarı eleştiren Kılıçdaroğlu, "Yatırım yapılsın, yollar köprüler hastaneler yapılsın ama bu yatırımlar benim ödediğim vergilerle yapılmalı. Benim torunlarım borçlandırılarak değil. Benim torunlarım borçlandırılıyorsa ben bu vergiyi neden şimdi ödüyorum? Yatırım yapsınlar gayet güzel teşekkür ederiz ama kaça yapıyorsunuz bu yatırımları? Efendim ticari sır biz bilmiyoruz. Niye? Benim parasını ödediğim bir yatırımın maliyetini ben neden bilmeyeyim? Devletin şeffaf olması lazım. Bunlar da yok o nedenle belediye başkanlarımızın ana hedefi yaptıkları harcamanın her kuruşun hesabını millete vermek. O nedenle bu yatırım ve sizin gösterdiğiniz çabayı önemli bulduğumuzu ifade etmek isterim" diye konuştu.

Kılıçdaroğlu'nun konuşmasından öne çıkanlar şöyle oldu:

BU KIŞI ASGARİ ÜCRETLE GEÇİNEN BİR KİŞİ NASIL GEÇİRECEK?: Önümüzde zor bir süreç var. Ekonomideki ciddi bozulma artı belediyelerin yapacakları yatırımlar üzerinde negatif etkisinin olacağı yönünde ifadeleri oldu. Daha ötesi bu kışı vatandaş nasıl geçirecek? Hepimizin üzerinde durması gereken konulardan biri budur. Bu kışı asgari ücretle geçinen bir kişi nasıl geçirecek? Ülkeyi yönetenlere bir teklifte bulundum, bir kara-kış fon oluşturun. Şunu ifade edeyim sayın genel başkanım, belediye başkanlarımız var olan hükûmetin yapmadığını yapmaya çalışıyorlar. Kara-kış fonu dolayısıyla 3-16 Kasım tarihleri arasında 35 bin 407 aileye 3 milyon 180 bin 460 liralık nakdi yardım yaptılar. 215 bin 124 aileye 4 milyon 566 bin 916 liralık gıda yardımı yaptılar.

TÜRKİYE YENİ BİR SÜRECİN İÇİNE GEÇECEK: Belediye başkanlarımız kendi beldelerinde eğer bir çocuğun yatağa aç girdiğini görür veya duyarlarsa, Türkiye genelinde yardım için koşmak bizim görevimizdir. Hiçbir çocuğun, hiçbir evladımızın yatağa aç girmesini istemeyiz. Hiçbir annenin çocuğunu yatağa aç yatırmasını istemeyiz. Onun vebalini birileri çeker ama biz o vebalin tanığı olmak istemeyiz. Her birimize düşen görevdir bu. İktidar sahipleri emin olun bunun farkında değil. İki dünya oluştu bir sarayın dünyası bir de saray dışında bir dünya. Arada 180 derece fark var. Biz halkın dünyasıyla ilgileniyoruz. Bütün engellemelere rağmen bunu yapmaya çalışıyoruz. Az kaldı Türkiye 13. Cumhurbaşkanını seçecek ve Türkiye yeni bir sürecin içine geçecek. Hiç kimse endişe duymasın, en geç 6 ay içinde ekonominin çarkları sağlıklı bir şekilde dönecek. Bu memlekete huzuru, güzelliği getirmeye kararlıyız. Biz İstanbul'da, Ankara'da, Eskişehir'de, İzmir'de, Aydın'da çok güzel şeyleri gerçekleştirebiliyorsak ve harcadığımız her kuruşun hesabını milletimize verebiliyorsak, düşünün Türkiye'yi yönettiğimizde bütün dünya gıpta ile bakacaktır bize. Bütün kaynaklarımızı halkımız için seferber edeceğiz. Hizmeti yapan yatırımı bitiren temeli atanlara şükran borçluyuz. Kadir Topbaş'a Allah'tan rahmet diliyor bu hizmeti bitiren belediye başkanımıza da yürekten teşekkür ediyoruz.

Konuşmaların ardından Kılıçdaroğlu, Akşener, İmamoğlu ve bazı katılımcılar, açılış kurdelesini kestikleri tesisi gezerek görevlilerden bilgi aldı. / DUVAR

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.