Kılıçdaroğlu: HDP ile niye ittifak yapalım?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu: Biz niye ittifak yapalım; biz CHP’yiz. Ha şunu sorarsanız: “Kürt kökenli vatandaşlardan oy istiyor musunuz?” Evet istiyoruz. Bütün vatandaşlardan oy istiyoruz.

Kılıçdaroğlu: HDP ile niye ittifak yapalım?
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP’nin 94. kuruluş yıldönümü töreninde içlerinde Habertürk’ten Bülent Aydemir’in haberine göre Kılıçdaroğlu’nun HDP ile ilgili açıklamaları şöyle:


DEMİRTAŞ’IN MEKTUBU: 
Anayasa Mahkemesi bu konuda görüşünü beyan etti zaten. “Milletvekili tutuklanamaz” diye görüşünü ifade etti. Siyasetçinin görüşünü beyan etmesine gerek kalmadı. Nedeni de milletvekillerinin temsil yetkisi var, temsil yetkilerini parlamentoda kullanıyorlar, seçilerek gelmişler. Dolayısıyla “Bunlar yargılanabilir ama tutuklanamaz” diye karar veriyor. Parlamentoya gelip görevlerini yapacaklardır. Biz AYM’nin tutuklu milletvekilleriyle ilgili verdiği kararın evrensel hukuk ilkelerine uygun olduğunu düşünüyoruz. Ama ağır bir cürüm olur, bir suçüstü hali olur, Ceza Kanunu’nda vardır, o kurallara göre gerekirse tutuklanır ama o kuralların hiçbirinin milletvekilleriyle ilgisi yok.

HDP İLE İTTİFAK: Biz niye ittifak yapalım; biz CHP’yiz. Ha şunu sorarsanız: “Kürt kökenli vatandaşlardan oy istiyor musunuz?” Evet istiyoruz. Bütün vatandaşlardan oy istiyoruz. Ankara, İstanbul, Diyarbakır, Mardin, İzmir. Herkesten oy isteriz. Bütün partiler vatandaştan oy isterler. “Şunu yapacağım. Bana oy ver iktidar olayım, şu sorunu çözeyim.” Bunun için A partisi, B partisi ile ittifak yapmanın mantığı yok. Ama bazı çevreler kendilerine göre kurgu haberler yaparlar. 

KÜRDİSTAN REFERANDUMU: Gayet açık; biz Irak’ın toprak bütünlüğünü öteden beri savunuyoruz. Bu sadece bizim düşüncemiz de değil. BM Güvenlik Konseyi’nin de… Bu konuda görüş bildiren uluslararası hukuk böyle bildiriyor. Irak Anayasası’na göre Bölgesel Kürt Yönetimi var. Ona itirazımız yok. Neden? Bizim ülkemiz değil ki orası, Irak. Oturmuşlar, anayasalarını yapmışlar. Referandumu doğru bulmuyoruz. Bunun bir Kürt-Arap çatışmasına yol açmasından da ciddi endişe duyduğumuzu da defalarca söyledik. Bölgenin bu kadar sorunu varken, sorunu çözme yönünde adım atmak varken, tam tersine yeni sorunları bölgeye taşımanın mantığı yok.

‘Sezgin Bey olay aydınlatılsın istiyor’

CHP lideri, partisinin İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun SİHA’larla ilgili hakkında soruşturma açılmasına neden olan sözlerinin de ‘olayın aydınlatılması isteği’ olduğunu söyledi. Kılıçdaroğlu şunları söyledi, “Basın toplantısında Sezgin Bey, sivil vatandaşların öldürüldüğünü söylüyor. Deniliyor ki: ‘Bunlar sivil değil terörist.’ Ama bir gerçek var, oraya güvenlik kontrolünden geçip gidiyor. Terörist ise orada tutuklanması lazım değil mi? Sezgin Bey, bu olayın aydınlatılmasını istiyor. Güvenlik güçleri ‘Gidin’ diyor, köyüne mi gidiyor bilmiyorum, bir yerlere gidiyor. Güvenlik kontrolünden geçmese verilen tepkiye bir anlam veririm ama güvenlik kontrolünden geçiyor. Birisinin 6 çocuğu var; çalışıyor bu adam. Eğer bu adam teröristse, hatta birisi Van’da şu anda bir hastanenin tesisat işlerini yapıyor, gidip yakalarsınız. Bizim isteğimiz şu; bunu Sezgin Tanrıkulu üzerinden özel suçlama alanı yapmadan, olayın sağlıklı ve sağduyulu aydınlatılması. Aydınlatılsın. Teröristse çıkarlar, belgesini koyarlar.

Güncelleme Tarihi: 12 Eylül 2017, 15:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER