Kılıçdaroğlu: Sandıkta ittifak şart

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP'li belediyelerde asgari ücretin 2200 lira olduğunu belirterek, 31 Mart'tan sonra işbaşına gelecek yeni belediyelerde de ücretleri güncelleyeceklerini söyledi. Kılıçdaroğlu, yaşanabilir belediyeler için de sandıkta ittifak yapılmasının şart olduğunu ifade etti.

Kılıçdaroğlu: Sandıkta ittifak şart
Seçim çalışmaları kapsamında İstanbul Sancaktepe’de etkinliklere katılan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Almanya’da 9 bin, Türkiye’de ise 100 bin makam aracı olduğunu belirterek, kamuda büyük bir savurganlık olduğunu söyledi. Sandıkta ittifak yapılması gerektiğini belirten Kılıçdaroğlu, “Yaşanabilir bir Sancaktepe istiyorsak, 31 Mart’ta sandığa gidip oyumuzu vermek zorundayız” dedi.
 

CHP lideri Kılıçdaroğlu, İstanbul Sancaktepe’de iş insanları, sivil toplum kuruluşları ve meslek odaları temsilcilerine yaptığı konuşmada özetle şunları söyledi:

AYRIMSIZ HİZMET: Genç bir arkadaşımız, heyecanlı arkadaşımız Özgen Nama.. “Belediyeyi aldığımız taktirde” diye bir cümle kullandı sayın Nama… Alacaksınız sayın Nama.  37 yıldır siz buradasınız, sizden daha iyi Sancaktepe’yi kim bilecek. Sancaktepe’nin de bu gerçeğin farkında olduğunu biliyorum. Sancaktepe’ye bölgenin önemli bir merkezine dönüştüreceksiniz. Her anlamda İstanbul’a yakışan bir merkez haline getireceksiniz. 80 ilden insanlar Sancaktepe’ye geldiler. Her ilçeden insanların olduğu bir yer. Burası küçük bir Anadolu. Anadolu’yu nasıl büyütmek istiyorsak, Sancaktepe’yi de öyle büyüteceğiz. Nasıl çözeceğiz, birincisi belediye başkanı seçildiğin andan itibaren oy versin vermesin Sancaktepe’nin her metrekaresine hizmet götüreceksin. Bu bizim kültürümüzün emrettiği bir şeydir.

KİMİN PARASINI HARCIYOR?: Para var efendim… Yerinde ve zamanında kullanırsanız para var. O nedenle belediye başkanlarına söylediğim bir şey var. Hizmeti eşit götüreceksiniz. Ama bir şey daha var, belediye başkanı harcar. Kimin parasını harcıyor? Vatandaşın parasını harcıyor. Belediye gelir elde ediyor, merkezden de geliyor. O zaman eğer kul hakkı yeme geleneği yoksa, her belediye başkanının yaptığı her harcamanın hesabını verecek…

TAPU SORUNU ÇÖZÜLECECEK: Tapu sorunu niye çözülmüyor? Bizim Kartal, Maltepe belediyemiz çözüyor. Diğerleri çözemiyorlar. Niye? El ele verecekler bütün tapu sorununu çözecekler. Kentleşme yapıyorlar, kentsel dönüşüm diyorlar adına. Bakıyorsunuz yer gayet güzel, oradakilerin arazilerini, arsalarını alıyorlar. Onları şehrin varoşlarına sürüyorlar. Efendim kentsel dönüşüm yaptık… Rant… Kentsel dönüşüme karşı değiliz. İnsanlar daha güzel yerde yaşamalı, daha iyi evlerde yaşamalı. Evlerin etrafında parklar olmalı, ağaçlar olmalı. Niçin Sancaktepelilerin çocukları 26 kişilik sınıflarda okumasınlar? Ne eksiği var bu çocukların? Bizim Tekirdağ Belediye Başkanımız böyle bir tabloyla karşılaştı. Tekirdağ’ın bütün ilçelerine okul yaptı. Ekrem İmamoğlu burayı aldığında göreceksiniz okul sorunu da çözülecek. MEB yapamıyorsa, belediye yapacak okulu.

ASGARİ ÜCRET: Bizim belediyelerde net asgari ücret 2200 olacak dedim. Onlar da oturdu “biz de 2020 lira yapalım” dediler. Ama bizim belediyelerde, 1 Ocak 2019’dan bu yana asgari ücret net 2200 lira. Özgen başkan seçilecek, Sancaktepe Belediye Başkanı olacak, asgari ücret net 2200 lira olacak 2020 lira değil. Nasıl bizim belediyelerde 1 Ocak’tan itibaren geçerliyse, Nisan aydına kadar 2020 – 2200 lira arasındaki farkı da ödeyecek. (DUVAR)

Güncelleme Tarihi: 05 Mart 2019, 10:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER