Suriye ordusundan İdlib uyarısı: Oturup izlemeyeceğiz!

Suriye ordusu, dün Hama-İdlib sınırında 25 askerin öldürüldüğü saldırıya tepki gösterdi: Sessizce oturup izlemeyeceğiz!

Suriye ordusundan İdlib uyarısı: Oturup izlemeyeceğiz!
Suriye ordusu, dün İdlib-Hama kırsalında cihatçı örgütler tarafından ordu mevzilerine düzenlenen ve en az 25 askerin öldüğü belirtilen saldırılara tepki gösterdi. Suriye Genelkurmay Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, Heyet Tahrir el Şam (eski el Nusra) kontrolünde bulunan ve bir dizi cihatçı örgütün üslendiği İdlib’e operasyon sinyali verildi.


Suriye ordusundan yapılan açıklamada, tam sayı verilmese de saldırılarda can kaybı yaşandığı belirtilip, geçen yıl Rusya ile Türkiye’nin arabuluculuğunda varılan silahsız bölge anlaşmasını ‘ihlal etmekte ısrarcı olan isyancılara bir uyarı gönderildiğini’ duyurdu. Açıklamada, “Sessizce kenarda oturmayacağız” denildi. Suriye Dışişleri Bakanlığı’ndan bir kaynak da, devlet haber ajansı SANA’ya açıklamasında ‘ordunun bu tarz suç ve ihlalleri püskürtmek konusunda teyakkuzda olduğunu’ söyledi.

Ensar El-Tevhid isimli örgüt, Hama vilayetinin kuzeyinde, İdlib yakınlarında dün düzenlediği saldırıda en az 25 askerin öldüğünü ve bazılarının yaralandığını ileri sürmüştü.

Türkiye ile Rusya’nın, Suriye ordusunun operasyon düzenlememesi karşılığında silahsız bölge kurmakta anlaştığı, Rusya’nın Suriye ordusuna, Türkiye’nin ise silahlı militanlara garantör olduğu İdlib’de 2019 yılı çatışmalarla başlamıştı. Türkiye yanlısı örgütler ile HTŞ arasında çatışmaların ardından taraflar ateşkeste anlaşmış, vilayette kontrol HTŞ’ye geçmişti. Rusya ise İdlib’de yaşananların Türkiye ile yapılan çatışmasızlık anlaşmasını zora soktuğunu belirterek “İdlib’de durum hızla kötüleşiyor” açıklaması yapmıştı. (Dış Haberler)

Güncelleme Tarihi: 05 Mart 2019, 12:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER