Kılıçdaroğlu'ndan hükümete rica: Sen, ben kavgamızı unutalım

CHP lideri Kılıçdaroğlu, Adalet Yürüyüşü'ne gübre dökülen Düzce'de iş adamlarıyla görüştü. Ardından fındık üreticilerinin sorunlarını dinleyen Kılıçdaroğlu, "Bu işin takipçisi olacağım. Benim birinci ricam hükümetten; Sen, ben kavgamızı unutalım. Vatandaşın derdi var" dedi

Kılıçdaroğlu'ndan hükümete rica: Sen, ben kavgamızı unutalım
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Düzce’de işadamları ve esnafla toplantı yaptı. Kılıçdaroğlu, ilk olarak gittiği Düzce’nin Kaynaşlı ilçesi girişinde partililer tarafından karşılandı.


Kılıçdaroğlu, ardından 2 ay önce kalp spazmı geçiren partisinin Kaynaşlı İlçe Başkanı Mehmet Çakal’ı evinde ziyaret etti. Kılıçdaroğlu, evden çıkışta mahalle sakinlerinden 80 yaşındaki Dursun Kulaç ile sohbet etti. Yanındakilerin ‘Türkücü’ diye tanıttığı Kulaç, Kılıçdaroğlu için yazdığı, ‘Gelip geçerken uğra, duramayız Kemalsiz’ dizelerinin yer aldığı türküyü söyledi.

KEBAPÇIDA ÖĞLE YEMEĞİ

Kılıçdaroğlu, Dursun Kulaç’a teşekkür ederek, ‘Adalet Yürüyüşü’ sırasında gübre dökülerek protesto edildiği Düzce’ye geçti. Burada Eski Akçakoca Caddesi’ndeki kebapçıda öğle yemeği yiyen Kılıçdaroğlu, çıkışta kendisini bekleyenlerle tokalaşıp sohbet etti.

Kılıçdaroğlu, ardından otele geçerek işadamları ve esnafla toplantı yaptı. Toplantı basına kapalı yapıldı. Kılıçdaroğlu, toplantının ardından Akçakoca İlçesi’ne bağlı Uğurlu Köyü’ne geçti. Kılıçdaroğlu, Uğurluspor Lokali önünde fındık üreticisi köylülerle sohbet etti, sorunlarını dinledi. Köylüler Kılıçdaroğlu’na fındık, mısır ve çay ikram etti.

‘DÜNYADA 1 NUMARAYSAK’

Kılıçdaroğlu, fındık üretiminde Türkiye’nin dünyada bir numara olduğunu belirterek şunları söyledi: “Eğer dünyada 1 numaraysak, yani fındık konusunda söylenecek ilk sözü Türkiye söylüyorsa fındık fiyatını da önce Türkiye’nin açıklaması lazım. Geçen yıl 13 liraydı. Şimdi fiyat 8 liraya kadar düştü. Eğer 1 kilo fındığın maliyeti 7 liraysa ve bugün fiyat 8 liraya düştüyse o fındık üreticisini ranta teslim etmek demektir. Fındık üreticisini ölüme terk etmektir. Size sözüm söz. Sizin sorunlarınızın takipçisi olacağım. Her aşamada ben de olacağım, parlamentoda milletvekili arkadaşlarım da olacak.”

‘VATANDAŞIN DERDİ VAR’

Fındık üreticisinin başka gelir kaynağı olmadığını ifade eden Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Tek gelir kaynağı. Onunla geçimini sağlıyor, onunla çocuğunu okutuyor. Onunla da sosyal güvencesini sağlıyor. Dolayısıyla bu bir nimettir ve bu nimetin hakkının verilmesi gerekir. Siz nasıl bu işin takipçisiyseniz ben de bu işin takipçisi olacağım. Benim birinci ricam hükümetten; Sen, ben kavgamızı unutalım. Vatandaşın derdi var. Buradaki vatandaşın derdi, ‘Bu fındığa kaç lira fiyat vereceksin bir an önce açıkla, beni kurda kuşa teslim etme.’ Sizin kurda kuşa teslim edilmemeniz lazım. Çoluğunuz var çocuğunuz var. Kimseye muhtaç edilmemeniz gerekiyor. Alın teriyle üretiyorsunuz alın teriyle kazanıyorsunuz.”

‘BİR ÇUVAL FINDIĞI BENZİN DÖKÜP ATAŞE VERDİ’

Kılıçdaroğlu, fındık işçilerinin de derdi olduğunu, onların da sorunlarının çözülmesi gerektiğini, ancak önce fındık üreticisinin hakkının verilmesi gerektiğini söyledi.

Kılıçdaroğlu’nun konuşması ardından bir genç lokalin arka tarafında bir çuval fındığı yere döküp benzin dökerek ateşe verdi. Jandarma müdahale ederek ismi açıklanmayan genci uzaklaştırdı. Çevredeki üreticiler de alkışlarla tepkiyi destekledi. Genç üreticinin tepkisini Kılıçdaroğlu görmedi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, daha sonra köyden ayrıldı. (DHA)

Güncelleme Tarihi: 12 Ağustos 2017, 22:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER