'Kobani'de savaşan iki örgüt yok, iki anlayış, iki çizgi var'

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, AK Parti hükümetinin Türkiye’yi Suriye’ye çevireceğini belirterek Suriye gibi olmaktan, Abdullah Öcalan’ın çağrısı ve çözüm sürecinin katkısı sayesinde kurtulduğunu söyledi.

'Kobani'de savaşan iki örgüt yok, iki anlayış, iki çizgi var'
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş,  partisinin Mersin il kongresinde konuştu.Demirtaş, AK Parti hükümetinin Türkiye’yi Suriye’ye çevireceğini belirterek  “Bugün Suriye olmadıysak bunların başarısından değil. Bunlara kalsa ülke Suriye gibiydi. Halkın vicdanı, bizlerin desteği, çözüm sürecinin katkısı, Sayın Öcalan’ın çağrısı sayesinde Türkiye Suriye olmaktan kurtuldu” dedi.Demirtaş’ın konuşmasından satır başları şöyle:

“Bugün Suriye olmadıysak bunların başarısından değil. Bunlara kalsa ülke Suriye gibiydi. Halkın vicdanı, bizlerin desteği, çözüm sürecinin katkısı, Sayın Öcalan’ın çağrısı sayesinde Türkiye Suriye olmaktan kurtuldu. Bunlara kalsa ülke Suriye’ye dönüşmüştü.

“Hepimizi birbirimize düşman edip kırdıracaklardı. AKP’ye oy vermeyenleri her gün düşman ilan ediyorlar. AKP’ye oy vermemek bu ülkede vatan hainliği oldu, hükümeti eleştirmek vatan hainliği oldu.

“Biz hükümeti seçim ile düşürüp yerine geçeceğiz diyoruz, vatan haini diyorlar. Kafayı sıyırmış bunlar ya. Bizim işimiz sizi eleştirip iktidardan düşürmek. Onların yerinde olsam ben de korkarım. Korkulmaz mı bu partiden?

“Kobani direnişi”

“Kobani’de savaşan iki örgüt yok, iki anlayış, iki çizgi var. Bir tarafta barbar halkları katleden bir anlayış, bir tarafta insanlığı savunan bir anlayış var.

“Suruç’ta kurulmak istenen çadır kent inşaatının valilik tarafından yasaklandı. Biz insanlar için çadır kent yapıyoruz çadır kent kaçaktır diye mühürlüyorlar. Bunlar kim biliyor musunuz kaçak sarayda oturanlar bunlar. Burada da iki çizgi var biri o barbarların Türkiye temsilcisi diğeri ise o kahramanların buradaki sözcüleri. HDP budur işte.

“HDP artık Başbakandan bir şey talep istemiyor”

“O sarayda bin 150 odanın birinde bile rahat uyutmayacağız seni, o sarayı dar edeceğiz sana. Ya bu ülkeye özgürlük ve demokrasi gelecek ya da o saray sana dar gelecek. Tehdit etsen de, kumpas kursan da, her türlü hukuksuzluğu bize dayatsan da, komplolarla bizi yıpratmaya çalışsan da gümbür gümbür geliyor.

“HDP artık Başbakandan bir şey talep istemiyor. HDP artık Başbakanlığı istiyor. Biz Başbakan olacağız ve kendi sorunumuzu kendimiz çözeceğiz. Kalbinde Allah korkusu olan zulüm yapamaz.

“Allah’a inanan hırsızlık yapamaz, rüşvet yiyemez, yolsuzluk yapamaz. Bunlardaki eksiklik bu işte. Halen en büyük din sömürüsünü yapan bunlar.

“Bu ülkenin Başbakanı, Cumhurbaşkanı çıkıp, biz ne çektiysek sahte hocalardan çektik diyor. Katılıyoruz. Biz ne çektiysek sahte hocalardan çektik, en başta sen olmak üzere. Senden başka da sahte hoca görmedik. İnsanlar kaygı içindeyken ülkeyi ne hale getirdiler.

“Akkuyu Nükleer Santrali”

“Japonya’da 90 tane nükleer santral vardı kapattılar. 88 tanesini kapattılar 2 tanesi duruyor. Onlar da yakın zamanda kapatılacak. Onlar nükleer facia yaşayıp ne olduğunu gördüler.

“Pişman oldular, kapatıyorlar. Ne yapıyorlar peki, gelip burada yapıyor Rusya ve Japonya. Gelip senin doğandan, denizinden, ağacından, suyundan, oksijeninden faydalanıp nükleer enerjiyi burada üretecekler. Parayı burada kazanacaklar. Sana ne hayrı var?

“Alternatif enerji imkanları var. Toros dağlarından istediğin kadar enerji üretirsin doğayı katletmeden. Ama onların derdi bu değil. Onlar ağaca bakınca odun, yaprağa bakınca dolar görüyorlar. Onların derdi enerji falan değil.

“Santralin yapımını durdurmamız lazım. Çevre faciasına yol açacaklar. Faaliyete girerse Mersin’de hastalıklı olmayan kimse kalmayacak. Nükleer bir sızıntıda ot bitmeyecek, maydanoz dahi yetişmeyecek.”

Güncelleme Tarihi: 21 Aralık 2014, 12:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER