Kremlin'den Erdoğan'a: İdlib harekâtı en kötü senaryo olur

"İdlib harekâtı an meselesidir" diyen Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a, Kremlin'den "Türkiye'nin İdlib'deki Suriye hükümet güçlerine karşı askeri operasyonu en kötü senaryo olur" yanıtı geldi. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da, Moskova görüşmelerinde Türkiye'den yeni bir talepte bulunmadıklarını söyledi.

Kremlin'den Erdoğan'a: İdlib harekâtı en kötü senaryo olur
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın AK Parti grup toplantısında “İdlib harekâtı an meselesidir” demesine Rusya’dan tepki geldi. Kremlin’den yapılan açıklamada, “Türkiye’nin İdlib’deki Suriye hükümet güçlerine karşı askeri operasyonu en kötü senaryo olur” denildi. Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov, Rusya’nın böyle bir operasyona karşı olduğunu, gerilimin daha da tırmanmaması için Türkiye’nin teması sürdüreceklerini söyledi.


Türkiye’nin İdlib’e olası harekatına nasıl bir tepki vermeyi planladığı sorulan Peskov, “Şimdilik en kötü senaryoya göre değerlendirmede bulunmayalım” yanıtını verip şöyle devam etti:

“Eğer İdlib’deki terör örgütlerine karşı ya da şu anda ciddi miktarda silah, teçhizat ve mühimmata sahip olan bu terör örgütlerini yok etmeye yönelik bir harekattan söz ediliyorsa, bu Soçi Mutabakatı doğrultusunda atılan bir adım olur. Bu zaten Türk tarafının yükümlülüğü. Meşru Suriye hükümetine, Suriye ordusuna karşı bir harekattan söz ediliyorsa, bu en kötü senaryo olur.”

LAVROV: MOSKOVA’DA ANLAŞAMADIK

Peskov’dan kısa süre sonra, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’dan da bir açıklama geldi. Lavrov, Moskova’daki son görüşmelerde Türkiye’den yeni bir talepte bulunmadıklarını ancak anlaşma sağlanamadığını söyledi.

‘SURİYE VE RUS ASKERLERİNE SALDIRILAR SÜRÜYOR’

Rus bakan, militanların Suriye ve Rus güçlerine İdlib’den saldırı düzenlemeye devam ettiği, Suriye ordusunun önceki anlaşmalara uyduğu ama provokasyonlara yanıt verdiği görüşünü paylaştı.

ERDOĞAN NE DEDİ?

Erdoğan bugünkü konuşmasında “İdlib’de rejimin saldırganlığını sona erdireceğiz. Rejimin çekilmesi için son günler, artık son ikazlarımızı yapıyoruz. İdlib harekatı artık an meselesidir” dedi. Erdoğan, Rusya’yı kast ederek “Rejime ve onu cesaretlendirenlere İdlib’i bırakmayacağız. Her operasyonda olduğu gibi bir gece ansızın gelebiliriz diyoruz. İdlib harekatı an meselesidir. Ne pahasına olursa olsun İdlib’i hem Türkiye hem de bölge halkı açısından güvenli bir yer haline dönüştürmekte kararlıyız” ifadelerini kullandı. / DUVAR

Güncelleme Tarihi: 20 Şubat 2020, 21:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER