Leyla Güven’i muayene eden Fincancı: Risk taşıyor

Leyla Güven’i evinde muayene eden TİHV Genel Başkanı Şebnem Korur Fincancı, Güven’in sağlık durumunun risk taşıdığını söyledi.

Leyla Güven’i muayene eden Fincancı: Risk taşıyor
8 Kasım 2018’de tutuklu bulunduğu Diyarbakır E Tipi Kapalı Cezaevi’nde açlık grevi başlatan Leyla Güven’in eylemi 105 gündür devam ediyor. Leyla Güven’in sağlık durumu gün geçtikçe ağırlaşıyor. Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Genel Başkanı ve Adli Tıp Uzmanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, Güven’i evinde müayene etti. Fincancı’ya Diyarbakır Tabip Odası (DTO) Başkanı Mehmet Şerif Demir ve odanın üyesi Cengiz Günay eşlik etti. Fincancı, muayene ardından açıklamada bulundu.

‘105 GÜN İÇİN BEKLEDİĞİMİZ DURUMLA KARŞI KARŞIYAYIZ’

TİHV’in kuruluşundan bugüne açlık grevi eylemlerini takip etme sorumluluğunun olduğunu belirten Fincancı, Güven’in kabul etmesi üzerine kendisini muayene ettiğini söyledi. Leyla Güven’in sağlık durumuna dair bilgi veren Fincancı, “105 gündür açlık grevinde olan bir kişi için beklediğimiz bir durumla karşı karşıyayız. Beklendiği gibi güç kaybı ve kilo kaybı, bununla uyumlu sürüyor. Sıvı ve B vitamini alımı nedeniyle 1996 açlık grevinden farklı olarak 2000’lerden itibaren değişik bir tabloyla karşı karşıyayız. Özellikle beyin dokusu ve sinirler korunuyor. Bu çok önemli çünkü ağır hasar bırakan durum B ve özellikle B1 vitamini eksikliğine bağlı olarak ortaya çıkan sinir ve beyin doku hasarıdır. B vitamini bunun olmasını engelliyor” diye belirtti.

‘RİSK TAŞIYOR’

Türkiye’de B vitamininin saf olarak bulunmadığını ve açlık grevi eylemcilerinin B Kompleks kullandığını hatırlatan Fincancı, şöyle devam etti: “Cezaevlerinde açlık grevini sürdürenler için yeni B1 vitamini alımlar yapıldığını duyduk. Ancak bu şart değil. Türkiye’de bulunan B Kompleks vitaminlerinden 250 miligram içeren B1 içeren formlarında iki tane alınması yeterli. B vitamininin etkilerini Leyla hanımda da gözledik. Sinirler 105’inci günde korunmuş oluyor. Ancak çok risk var. Hem yaşı nedeniyle hem de sağlık durumu itibariyle çok özenli olunması gerekiyor. Bu aşamalarda artık kas dokusundaki zarar ilerledikçe, kalp kasında da sorun yaratabilir. Böyle bir risk taşıyor."

Güncelleme Tarihi: 22 Şubat 2019, 14:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER