Meclis'in soru önergesi karnesi: 3 sorudan biri yanıtsız kaldı

Meclis’te milletvekillerinin en önemli denetim araçlarından yazılı soru önergeleri verilerine göre, 55 bin soru önergesinin 18 bin 53’ü yanıtsız kaldı, 27 bin 323’ü süresi geçtikten sonra yanıtlandı.

Meclis'in soru önergesi karnesi: 3 sorudan biri yanıtsız kaldı

Cumhuriyet Halk Partisi Mersin Milletvekili Alpay Antmen, milletvekillerinin hükümet denetimi yollarından biri olan yazılı soru önergelerinin sayılarıyla ilgili verilerin durumunu TBMM Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç’e sordu. Bilgiç’in Antmen ile paylaştığı verilere göre muhalefet, Meclis 27. Yasama Dönemi’nde 55 bin 294 soru önergesi verdi.

Verilen soru önergelerinin 18 bin 53’ü yanıtsız kalırken, 27 bin 323’ü süresi geçtikten sonra yanıtlandı. Cumhuriyet Halk Partisi 35 bin 851, Halkların Demokratik Partisi 12 bin 669, Milliyetçi Hareket Partisi bin 372, İYİ Parti 4 bin 638, Türkiye İşçi Partisi ise 4 soru önergesi verdi.

BAKAN SOYLU 5 BİN 21 SORU ÖNERGESİNİN 166 TANESİNİ ZAMANINDA CEVAPLADI

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay kendisine sorulan 7 bin 928 soru önergesinin sadece bin 944’ünü süresi içinde yanıtladı. Oktay, bin 886 soru önergesini ise yanıtsız bıraktı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, kendisine sorulan 5 bin 21 soru önergesinin sadece 166 tanesini süresi içinde yanıtlarken 2 bin 593 soru önergesini yanıtsız bıraktı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca kendisine sorulan 4 bin 479 soru önergesinden yalnız 65’ini süresi içinde yanıtlarken, 3 bin 71 tanesini ise yanıtsız bıraktı. Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’e ise 6 bin 208 soru önergesi verildi, bunların 108 tanesi süresi içinde yanıtlandı. Bakan Gül, soru önergelerinin 4 bin 787 tanesini ise hiç yanıtlamadı.

3 BİN 930 KANUN TEKLİFİNDEN 190’I KABUL EDİLDİ

Meclis’e bu dönem 3 bin 930 kanun teklifi verildi. AK Parti’nin verdiği 310 kanun teklifinden 190’ı kanunlaşıp, 65’i gündemde bulunurken 57 tanesi de komisyonda beklemeye devam ediyor. Cumhuriyet Halk Partisi bu dönemde 2 bin 679 kanun teklifi verdi. Bu tekliflerin hiçbiri kanunlaşmadı. Cumhur İttifakı ortağı olan MHP’nin ise verdiği 289 kanun teklifinin hiçbiri gündeme alınmadı ve kanunlaşmadı.

CHP EN ÇOK ARAŞTIRMA ÖNERGESİ VEREN SİYASİ PARTİ OLDU

Yine 27. Dönemde TBMM Başkanlığı'na 5 bin 88 araştırma önergesi verildi. CHP 2 bin 759 Meclis Araştırması vererek Meclis’in en çok araştırma önergesi veren partisi oldu. HDP bin 429, İYİ Parti 635, MHP 240 ve AK Parti 5 araştırma önergesi verdi. CHP’nin meclis araştırma önergelerinin 59’u kabul edilirken 2 bin 686’sı ise hâlâ beklemede. Birleştirilerek kabul edilen bu önergelerin başlıca konuları Down Sendromu, Otizm, ALS, SMA, DMD, hayvan haklarının korunması, bilişim teknolojileri bağımlılığı, iklim değişikliği, kadına yönelik şiddet ve depreme karşı alınacak önlemler hakkındaki konu başlıkları oldu.

‘ATANMIŞ BAKANLAR, SEÇİLMİŞ VEKİLLERE KARŞI SORUMLULUK DUYMUYOR’

Soru önergeleri verilerine ilişkin değerlendirme yapan CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nde 'bakanların halka değil, saraya karşı sorumlu olduklarını' söyledi. "Atanmış bakanlar, seçilmiş milletvekillerine karşı hiçbir sorumluluk duymuyor" diyen Antmen şunları belirtti:

“Meclis çalışıyor. Muhalefet, Anayasa’nın onlara yüklediği görevlerini yerine getirmeye çalışıyor. Halk adına, yasal haklarını kullanarak denetleme yapmaya çalışıyorlar. Çünkü halka karşı bir sorumluları yok. Çünkü onları Meclis yani halk değil saray seçti. Doğal olarak da onlar halka değil saraya karşı sorumluluk duyuyorlar. 83 milyonu değil sadece bir kişiyi mutlu etme derdindeler. Ekonomi çöktü, hukuk çöktü, kurumlar çöktü ve demokrasi çöktü çünkü başkanlık sistemi ölü doğmuş bir projeydi ve tüm ülkeye büyük zararı oldu. Yasama faaliyetlerindeki bu sayılar bize başkanlık sisteminin de başkanın bakanlarının da sınıfta kaldığını gösteriyor. Bakanlar Anayasal sorumluluğunu yerine getirmiyor, tek adama olan sorumluluklarının derdindeler. Daha 27. Dönem bitmeden bile süresi içinde cevaplandırılmayan soru önergesi sayısı 27.323 oldu. Bu Cumhuriyet tarihi rekoru.”(DUVAR) 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER