Mithat Sancar: Zehirli yılanlarla aynı çuvaldasınız

Erdoğan'ı 'suç çeteleri zehirli yılan gibidir' sözlerini hatırlatan HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, "aynı çuvaldasınız" dedi.

Mithat Sancar: Zehirli yılanlarla aynı çuvaldasınız

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Suç çeteleri de zehirli bir yılan gibidir; onlarla aynı çuvala girerseniz daha sonra başınıza geleceklere rıza göstermiş olursunuz" açıklamasına göndermede bulunarak, "Zehirli yılanlarla aynı torbadasınız" dedi. Sancar, organize suç örgütü lideri Sedat Peker'in videolarındaki iddialara ilişkin olarak Meclis'te komisyon kurulması çağrısında bulundu. 

Partisinin grup toplantısında konuşan Sancar, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun organize suç örgütü lideri Sedat Peker'in açıklamalarını yargıya taşımasına ilişkin, "Gülelim mi ağlayalım mı? İçişleri Bakanı bilmez mi bakanların yargılanması Meclis'te olur" tepkisi gösteren HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, AK Parti'ye çağrı yaparak, "Madem bakanınız kendisi dilekçe verdi gelin Meclis'te bir soruşturma komisyonu kuralım" dedi.

'TÜRKİYE SEFALET İÇİNDE'

"Halkın cebi ve sofrası yangın yeri... 17 günlük güvencesiz kapanma dönemi, insanların açlık ve sefaletle baş başa bırakıldığı bir dönemi hep birlikte yaşadık" diyen Sancar, sözlerine şöyle devam etti:

"Uluslararası raporlara göre Türkiye, sefalet endeksinde Güney Afrika'dan sonra 2. sırada yer almaktadır. IMF'nin son raporuna göre; mutlak yoksul sayısı 3 milyon kişi artarak 10 milyona varmıştır. Genç işsizlik yüzde 40'lara dayandı. 

Geçenlerde bir video vardı... ABD'de çalışma izni alan bir genç sevinçten çığlıklar atıyordu. Bu video, ülkenin içinde bulunduğu trajediyi anlatmaktadır. Bu yılın ilk üç ayında kapanan iş yeri sayısı 29 bin. İcra dairelerine gelen dosya sayısı günlük 100 bin. Hiçbir şey olmamış gibi kademeli normalleşmeye geçiyoruz diyorlar."

'AŞILANDIM MASKESİ UTANÇ VESİKASI'

Pandemi yönetiminin turizm sezonuna göre gerçekleştirildiğini belirten Sancar, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın 'aşılandım' maskelerine tepki göstererek, "Bu bir utanç vesikasıdır. Bu bir iktidarın; halkını parya olarak gördüğünün en açık itirafıdır" şeklinde konuştu. Sancar, 17 günlük güvencesiz 'tam kapanma' dönemine de, "Bu ülkede ne yaşanırsa yaşansın hep halka fedarkârlık yaptırırlar. Kendileri fedakârlık yapmayı düşünmezler. 17 gün sarayı kapatın, yandaşlara verdiğiniz musluğu kapatın; gelir kaybına uğrayan milyonlarca insanın güvencesi sağlanır" sözleriyle tepki gösterdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, "Suç çeteleri zehirli bir yılan gibidir. Onlarla aynı çuvala girerseniz daha sonra başınıza geleceklere rıza göstermiş olursunuz" sözlerine de atıf yapan Sancar, "Zehirli yılanlarla aynı torbaya girdiğinizde sonucunun ne olacağını dün AKP Genel Başkanı söyledi. Bu suç düzeniyle hep birlikte mücadele edersek başarı elde ederiz" diye konuştu. "Gerçek bir yüzleşme ve adalet, barış üzerine kurulu bir geleceği inşa etme yolunda en geniş kesimler bir araya gelmedikçe bu kısır döngü böyle devam eder" diyen Sancar, İçişleri Bakanı Soylu'nun Peker'in iddialarını yargıya taşımasına ilişkin de şöyle konuştu:

"İçişleri Bakanı, yargıya başvurmuş. Buna gülelim mi ağlayalım mı? İçişleri Bakanı bilmez mi bakanların yargılanması Meclis'te olur. Hadi diyelim normal bir yargı var; yine kendisiyle ilgili soruşturma yapılması için bir bakan yargıya başvurduğu anda istifa eder. Kendisi görevdeyken delilleri kim toplayacak? Emrindeki polisler. AKP'ye çağrı yapıyoruz; madem bakanınız kendisi dilekçe verdi gelin Meclis'te bir soruşturma komisyonu kuralım."

'FİLİSTİN ÜZERİNDEN İKTİDARLARINA DESTEK YARATMAYA ÇALIŞIYORLAR' 

Sancar, Erdoğan'ın başlattığı 'helalleşme' tartışmasına ilişkin de, "Helalleşme istiyorsanız önce yüzleşeceksiniz. Sebep olduğunuzu itiraf ettiğiniz sorunların nedenini açıklayacaksınız" değerlendirmesinde bulundu. İsrail ordusunun Filistin halkına yönelik saldırılarına tepki gösteren Sancar, "Filistin halkının acılarını paylaşıyoruz ve zulüm gören Filistin halkıyla dayanışma içerisinde olduğumuzu bir kez daha söylüyoruz" dedi. Sancar, iktidarın Filistin'e ilişkin tutumuna da, "Saray'ın iki yüzlülüğünü de unutmamak lazım. Filistin halkının acıları üzerinden kendi iktidarlarına destek yaratmaya çalışıyorlar" şeklinde konuştu.

'KAYPAKKAYA SER VERİP SIR VERMEDİ'

Konuşmasını Türkiye devrimci hareketinin önemli isimlerinden İbrahim Kaypakkaya'yı işkence ile öldürülmesinin 48. yılında anarak tamamlayan Sancar, "Tarihe ser verip sır vermeyen yiğit olarak geçti. Kaypakkaya'nın anısı önünde saygıyla eğiliyoruz" dedi. / DUVAR

Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2021, 22:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER