Mogherini, Leyla Güven mektubuna cevap verdi

Avrupa Birliği Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini: Türk yetkililerin Leyla Güven'in selametini güvence altına alınması için adımlar atmasını istedik.

Mogherini, Leyla Güven mektubuna cevap verdi
Avrupa Birliği Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Sinn Féin’in Avrupa Parlamentosu’ndaki milletvekillerinden Martina Anderson’ın Leyla Güven’le ilgili yazdığı mektuba yanıt verdi.

Mogherini’nin açlık grevinin 115. gününde olan HDP Milletvekili Leyla Güven konusunda Anderson’a yolladığı mektubunda şu ifadelere yer verildi:

GÜVEN İÇİN ADIM ATILMALI: Değerli meslektaşım, Abdullah Öcalan’ın tutukluluk koşulları konusundaki endişeleri nedeniyle açlık grevinde olan Leyla Güven hakkında gönderdiğin mektup için teşekkür etmek istiyorum. Kötüleşmekte olan sağlık koşulları göz önüne alındığında yakın zamanda cezaevinden bırakılmış olması olumlu bir adımdır. Bizler gelişmeleri yakından izlemeye devam edeceğiz ve Leyla Güven ve benzer durumda olanlar konusundaki endişelerimizi Türk yetkilileriyle olan ikili ve çok taraflı diyaloglarımız kapsamında gündeme getirmeye devam edeceğiz. AGİT Daimi Konseyi’ndeki son AB açıklamasında bunu yaptık da. Türk yetkililerin Leyla Güven’in selametini güvence altına alınması için adımlar atmasını istedik.

BARIŞ SÜRECİNE DÖNÜLMESİ İÇİN YARDIMA HAZIRIZ: Türkiye bir aday ülke ve Avrupa Konseyi’nin kurucu üyesidir. AB, Türkiye’den cezaevinde tutuklu yargılanan milletvekillerini serbest bırakarak ve Venedik Komisyonu’nun önerdiği ve AİHM’in hükmettiği parlamenter dokunulmazlığı yeniden işler hale getirerek parlamenter demokrasisini korumasını bekliyor. AB, Türkiye’nin güneydoğusunda sürdürülebilir bir çözümün güvenilir bir siyasi sürece dayanması gerektiğine kati surette inanmaktadır ve barış sürecine dönülmesi için yardıma hazırdır.

Açlık grevlerinde son durum

DTK Eşbaşkanı ve HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven öncülüğünde başlayan açlık grevi 115’inci gününde devam ediyor. 21 Kasım’da Hewlêr’de Nasır Yağız’ın başlattığı açlık grevi 102’inci gününe girdi. Cezaevlerinde ilk grup siyasi mahpusun başlattığı açlık grevi 77’inci gününe girerken, 17 Aralık’ta Strazburg’da başlayan açlık grevi 76’ıncı gününde. Sebahat Tuncel ve Selma Irmak’ın açlık grevi ise 46’ıncı gününde devam ediyor. 16 Aralık 2018’den bu yana 67 cezaevinde çeşitli tarihlerde açlık grevlerine başlayan kişi sayısı 28 Şubat tarihiyle 335. Cezaevlerinden yapılan açıklamada 1 Mart itibariyle, binlerce kişinin süresiz-dönüşümsüz açlık grevine başlayacağı belirtilmişti. / DUVAR

Güncelleme Tarihi: 04 Mart 2019, 00:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER