Pınar Gültekin davasında karar çıkmadı

Pınar Gültekin davasının karar duruşması bugün Muğla Adliyesi'nde görülmeye başlandı. Avukat Epözdemir "Beklediğimiz cezaların aksi karar çıkarsa hukuki mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz" dedi.

Pınar Gültekin davasında karar çıkmadı

Muğla'da Cemal Metin Avcı tarafından katledilen Pınar Gültekin davasında karar duruşmasında karar çıkmadı. Mahkeme davayı 11 Nisan 2022 tarihine erteledi. Muğla Adliyesi'nde görülen 10'uncu duruşmanın ardından açıklama yapan avukat Rezzan Epözdemir "Zaman, zemin, koşullar ne olursa olsun istinaf, Yargıtay, Anayasa Mahkemesi, İnsan Hakları Avrupa Mahkemesi’ne kadar sonuna kadar hukuk devletinin gereği olarak hak arama özgürlüğümüzü kullanacağız. Bu sürecin böyle kapanmasına asla müsaade etmeyeceğiz" dedi.

'10'UNCU CELSEDE KARAR BEKLİYORUZ'

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü öğrencisi Pınar Gültekin, 16 Temmuz 2020'de kayboldu. Pınar'ı arama çalışmaları devam ederken bağı olduğu tespit edilen erkek Metin Avcı gözaltına alındı. Avcı ifadesinde, Pınar Gültekin'i öldürdüğünü itiraf etti. Avcı'nın gösterdiği yerde bulunan varilde, Gültekin'in kısmen yanmış cesedine ulaşıldı. Adliyeye sevk edilen  Avcı ise çıkarıldığı mahkemece 'canavarca hisle ve eziyet çektirerek adam öldürmek' suçundan tutuklandı.

Bugün görülen dava duruşmasına Pınar Gültekin’in babası Sıddık, annesi Şefika Gültekin de katıldı. Duruşma öncesi açıklama yapan Pınar Gültekin'in aile avukatı Rezzan Epözdemir, "10. celsede karar bekliyoruz. Sanık Cemal Metin Avcı için ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ve diğer tutuksuz yargılanan 5 sanık hakkında 6 ayla, 5 yıl arasında hapis cezası bekliyoruz. Eğer aksi karar çıkarsa istinaf, Anayasa Mahkemesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde hukuki mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz" dedi.

Pınar Gültekin davasını takip eden @gultekindavasi adlı Twitter hesabından Cemal Metin Avcı için "takım elbiseli" paylaşımı yapıldı.

'PROFESYONEL KATİL PROFİLİ İLE KARŞI KARŞIYAYIZ'

Muğla 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşma yoklama ile başladı. Mahkeme heyeti tarafından ilk olarak Pınar Gültekin ailesinin avukatı Rezan Epözdemir'e söz verildi. Epözdemir, "Müvekilim ile Cemal Metin Avcı arasında arkadaşlık ilişkisi var. Pınar, sanığın evli olduğunu öğrendikten sonra ayrılmak istediğini kendisine söylemiştir. Sanık, her duruşmada kurgu savunması yaptı. Cinayetin öncesini ve sonrasını ilmik ilmik planladığı ortada. Profesyonel katil profiliyle karşı karşıyayız. İyi hal indirimi uygulanmamasını, sanığa ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilmesini istiyoruz" diye konuştu.

Epözdemir, yargılamanın başından bu yana cinayetin tek kişi tarafından işlenmesinin mümkün olmadığını ileri sürerek, "Mertcan Avcı'nın, Pınar'ın katledildiği gün ağabeyi ile birçok kez telefon ile görüşme yaptığı HTS kayıtlarında mevcut. Olay yerine de gitmiş. Suçu gizlemeye çalışıyor. Mertcan Avcı, kolluk kuvvetleri ifadesinde ve mahkemedeki savunmasında, 'ağabeyinin bağ evinde bozuk kokoreçleri yaktığını' anlattı. Yakılan ceset ile bozulan kokoreç kokularını ayırt edememiş olması inandırıcı değil. En üst seviyeden cezalandırılmasını talep ediyoruz. Diğer tutuksuz sanıkların da birlikte hareket ettikleri ortada. Cemal Metin Avcı suçunu kabul etmemişken, saat 22.35'te neden bağ evine gidiliyor. Sizlere vahiy mi geldi? Gerçek dışı çelişkili ifadeler ile mahkemeyi yanıltmaya çalıştılar" dedi.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı avukatı da Cemal Metin Avcı'ya haksız tahrik indirimi uygulanmamasını, diğer 5 şüpheli için de cezanın en üst seviyeden verilmesini talep etti.

İDAM CEZASI İSTEDİLER

Baba Sıddık Gültekin, "Kızım diri diri hunharca öldürüldü. Bir kişinin yapacağı iş değil. Şu an sinirden konuşamıyorum. Genç kızın diri diri yakılmasının cezasının ağırlaştırılmış müebbet değil, idam olması gerekiyor" dedi.

Anne Şefika Gültekin, "Kızım gözümün önünden gitmiyor. Adalet Bakanlığı'ndan kadın cinayetleri için idam getirilmesini istiyorum" dedi. Avukat Rezan Epözdemir, sanık Mertcan Avcı'nın müşterek fail olarak yargılanması için Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı'na dilekçe verdi. Duruşmada dilekçeyi değerlendiren mahkeme heyeti, Avcı hakkında mevcut yargılamanın tamamlanmasının beklenmesine karar verdi.

Söz hakkı verilen Ayten Avcı, "Mahkemedeki sürecin buraya gelmesinin tek nedeni avukat Rezan Epözdemir'in senaryolarından kaynaklanıyor" dedi. Sanık Mertcan Avcı ise, suçlamaları kabul etmediğini ifade etti.

'ÜZERİME KAN BULAŞMASINI İSTEMEDİM'

Mahkeme başkanının, "Pınar Gültekin'i neden elinle değil de ip dolayarak varile koydun" sorusuna sanık Cemal Metin Avcı, "Üzerime kan bulaşmasını istemedim" diye yanıt verdi. Avcı'nın savunması sırasında Pınar Gültekin'in babası Sıddık Gültekin, "katil" diye bağırması üzerine, mahkeme başkanı tarafından dışarıya çıkarıldı.

DURUŞMA ERTELENDİ

Mahkeme heyeti, ara kararında Cemal Metin Avcı'nın tutukluluk hali ile Mertcan Avcı'nın adli kontrol şartının uygulamasının devamına; Ayten Avcı, Mertcan Avcı, Şükrü Orhan ve Eda Karagül'ün toplanan delillerin yeterli olması nedeniyle sonraki celseye katılmamalarına karar vererek, duruşmayı 11 Nisan 2022 tarihine erteledi. 

'MAHKEME SANIKLARA KOLONYA İKRAM ETTİ'

Duruşmanın ardından Avukat Rezan Epözdemir gazetecilere açıklamada bulundu. Avukat Epözdemir, "Müvekkillerimiz ne yazık ki duruşma salonlarından çıktı. Sanık aileye kolonya ikramı yapan bakış açısı bizim müvekkillerimizi ne yazık ki bir defa daha duruşma salonundan çıkarmış oldu. Karşı tarafın bizim kişilik haklarımıza ilişkin bütün açıklamalarına rağmen müdahale etmeyen sayın mahkemenin, müvekkilimizi herhangi bir değerlendirmesinde kolluk marifetiyle salondan çıkarması kabul edilemez. Aynı mahkeme sanıklara kolonya ikram etti. Şüphesiz sanığın hakları vardır ancak burada çifte standart olduğu için söylemek zorundayız. Duruşma 11 Nisan'a bırakıldı. Cemal Metin Avcı'nın tutukluluk hali devam ediyor, Mertcan Avcı'nın adli kontrol halinin devamına karar verdi. 11 Nisan'da son sözleri söylendikten sonra karar verilecektir. Reddi hakim taleplerimizin tamamı ret edildiği için bir adalet beklentimizin olmadığını söyledik. Sonuna kadar hak arama özgürlüğümüzü kullanacağız" dedi.

'BU SÜRECİN BÖYLE KAPANMASINA MÜSAADE ETMEYECEĞİZ'

Rezan Epözdemir sözlerini şöyle sürdürdü: 

"Zaman, zemin, koşullar ne olursa olsun istinaf, Yargıtay, Anayasa Mahkemesi, İnsan Hakları Avrupa Mahkemesi’ne kadar sonuna kadar hukuk devletinin gereği olarak hak arama özgürlüğümüzü kullanacağız. Bu sürecin böyle kapanmasına asla müsaade etmeyeceğiz. Zamanında eğer böyle bir kabulleniş içerisinde olsaydık bugün bu yargılamada tek sanık vardı. Şu an 6 sanık var. Savcılık 6 sanık ile ilgili de mahkumiyet mütalaası verdi. Aynı şekilde maddi gerçeğin ortaya çıkması, adaletin tecellisi için sorumluların hukuk devletinin gereği olarak emsal maliyetle cezalandırılması için sonuna kadar hukuki mücadelemiz devam edecek." / DUVAR

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER