Prof. Dr. Naci Görür deprem beklediği 3 yöreyi açıkladı

İstanbul için zamanın daraldığını belirten Bilim Akademisi Üyesi Prof. Dr. Naci Görür, Doğu Anadolu Fayı üzerinde deprem beklediği 3 yöreyi de açıkladı.

Prof. Dr. Naci Görür deprem beklediği 3 yöreyi açıkladı

Zonguldak Ereğli'deki deprem, Türkiye'nin tamamına yakınının deprem bölgesi içinde yer aldığı gerçeğini bir kez daha hafızalara kazıdı. Son depremlere ilişkin analizlerde bulunan Yer Bilimci Prof. Dr. Naci Görür, İstanbul için zamanın daraldığını yineledi.

Zonguldak Ereğli açıklarında önceki gün meydana gelen 4.4 büyüklüğündeki depremin, Marmara'daki fay hattı ile ilgisi olmadığını belirten Görür, "Sonraki depremin Doğu Anadolu Fayı üzerinde Erkenek (Malatya), Çelikhan (Adıyaman), Türkoğlu (Kahramanmaraş )bölgelerinde olacağını düşünüyorum" dedi.

İstanbul için değişen bir durumun olmadığını vurgulayan Görür, "İstanbul'da beklenen depremin zaman periyodu tükeniyor. İstanbul bir sismik boşluktur, muhakkak 7 üzerinde bir depremle sınanacak ve Kuzey Anadolu Fayı enerjisini boşaltacaktır. Marmara Denizi'nde 99'dan itibaren 30 yıl içerisinde deprem olma olasılığı yüzde 62" uyarısında bulundu.

Karadeniz'de olan depremin ayrı bir fay sistemi içerisinde oluştuğunu belirten Bilim Akademisi Üyesi Görür "Deprem Zonguldak Ereğli açıklarında. Orada kuzeye yönelimli bindirme fayları var. O fayların üzerinde olan küçük bir deprem. İstanbul'da hissedildi ama Kuzey Anadolu Fay kuşağı ile doğrudan ilişkisi yoktur. Orada olan bir depremin İstanbul'da beklenen depremi tetikleyebileceğinden söz etmek uzak bir ihtimal. Faylar hareketlendi mi gibi düşüncelere girmek doğru olmaz. Bu faylar aktif faylar, üzerlerinde belirli hareketler oluşuyor" dedi. 

Prof. Dr. Görür, Doğu Anadolu Fayının 20'nci yüzyılda hemen hemen hiç deprem üretmediğini belirterek, şu açıklamayı yaptı: "Kuzey Anadolu Fayı o yüzyılda,  bir dizi 7.0 ve 7'ye yakın depremler üretti. Kuzey Anadolu Fayı böyle aktifken Doğu Anadolu Fayı üzerinde bu tür bir aktivite görülmedi. Elazığ Depremi olduğu zaman Elazığ'ın güneybatı yönüne doğru depremin enerji transfer etmesi söz konusu. Doğrultu atımlı faylar, herhangi bir yerde deprem ürettiği zaman, her iki tarafına doğru da stres transfer etmiş olabilir. Doğu Anadolu Fayı üzerinde bundan sonraki depremleri Erkenek, Çelikhan, Kahramanmaraş Türkoğlu yörelerinde olacağını düşünüyorum." / DHA

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER