Selçuk: Yaz tatilinin ortadan kalkması söz konusu değildir

Yükseköğretim Kanunu'nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi. Teklifin içinde Milli Eğitim Temel Kanunuyla ilgili düzenlemeler de yer aldı. Düzenlemeyle ilgili açıklama yapan Bakan Selçuk, "Yaz tatilinin ortadan kalkması söz konusu bile değildir," açıklamasını yaptı.

Selçuk: Yaz tatilinin ortadan kalkması söz konusu değildir

Yeni tip korona virüsü (Covid-19) salgını nedeniyle yapılamayan eğitimlerin telafisine ilişkin düzenlemeyi içeren Yükseköğretim Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi. Milli Eğitim Temel Kanunu’nda yapılan değişiklikle, öğretmenlerin izinleri ve tatilleri düzenlendi.

TELAFİ EĞİTİM DÜZENLEMESİ

Buna göre öğretmenler, yaz tatili içinde aralıksız 2 ay izinli olacak ancak bu 2 aylık izin sürelerine dokunulmadan kalan tatil zamanlarında yönetmelikte saptanacak meslekle ilgili çalışmalara katılmakla yükümlü olacaklar.

Rehberlik öğretmenleri; tercih danışmanlığı, alan ve ders seçimi, öğrenci tanılama sürecine bağlı olarak yapılacak çalışmalarda ihtiyaç duyulması halinde izin ve tatil dönemlerinde de görevlendirilebilecek. Bu durumda rehberlik öğretmenlerinin izinleri bir aydan az olamayacak.

İlçe, il veya ülke genelinde genel hayatı etkileyen salgın hastalık, doğal afet, elverişsiz hava koşulları gibi nedenlerle eğitim öğretim faaliyetinin 2 haftadan fazla süreyle yapılamaması halinde uygulanacak telafi programlarının ders yılı içinde tamamlanamadığı durumlarda, yaz tatilinde yapılacak eğitim ve öğretim faaliyetleri nedeniyle Milli Eğitim Bakanlığınca öğretmenlerin izinleri kısaltılabilecek. Bu durumda öğretmenlerin izinleri bir aydan az olamayacak.

Kendilerine ikinci görev olarak okul/kurum yöneticiliği verilenler ve yüz yüze eğitim yapılmayan eğitim kurumlarında görevli öğretmenler ile Bakanlık merkez teşkilatı ve il/ilçe milli eğitim müdürlüklerinde görevlendirilen (yöneticilik dahil) öğretmenler, yıllık izinlerini Devlet Memurları Kanunu hükümlerine göre kullanacak.

Okul müdürleriyle müdür yardımcıları, tatil aylarında okul işlerini ayarlamak ve düzenlemek şartıyla sırayla izinlerini kullanacak.

BAKAN SELÇUK: YAZ TATİLİNİN ORTADAN KALKMASI SÖZ KONUSU DEĞİL

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk Meclis’te kabul edilen “Telafi eğitimi düzenlemesi” ile ilgili açıklamada bulundu.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un açıklaması şu şekilde;

TBMM’de kabul edilen “Telafi eğitimi düzenlemesi” kısmi ve hızlandırılmış bir “telafi” sürecini tanımlamaktadır. Dönemin bütün bir şekilde tekrarı veya yaz tatilinin ortadan kalkması söz konusu bile değildir. Çocuklarımızın yaz tatilini doyasıya yaşamasını ümit ediyoruz. / DUVAR

Güncelleme Tarihi: 17 Nisan 2020, 12:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER