Sezgin Tanrıkulu'nun dokunulmazlık dosyası TBMM'de

TBMM Başkanlığına iletilen fezleke, Anayasa ve Adalet Komisyonları Üyelerinden Kurulu Karma Komisyona havale edildi.

Sezgin Tanrıkulu'nun dokunulmazlık dosyası TBMM'de

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Diyarbakır Milletvekili Sezgin Tanrıkulu'nun Türk Silahlı Kuvvetleri'yle (TSK) ilgili sözlerinin ardından dokunulmazlığının kaldırılmasına dair hazırlanan fezleke, bugün Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığına sunuldu. 

Anadolu Ajansı’nın aktardığına göre, TBMM Başkanlığına iletilen fezleke, Anayasa ve Adalet Komisyonları Üyelerinden Kurulu Karma Komisyona havale edildi. 

Süreç nasıl işliyor?

Dokunulmazlığının kaldırılması istenen milletvekili, isterse Hazırlık Komisyonunda, Hazırlık Komisyonunun raporunu sunmasının ardından Karma Komisyonda ve TBMM Genel Kurulunda yazılı veya sözlü olarak kendisini savunabileceği gibi herhangi bir milletvekiline de kendisini savundurabiliyor. 

Dokunulmazlığın kaldırılması yönündeki Karma Komisyon raporları, doğrudan Genel Kurul gündemine giriyor.

Genel Kurul'daki görüşmelerin ardından Karma Komisyonun yasama dokunulmazlığının kaldırılmasına dair raporu oylamaya sunuluyor. Genel Kurul'da kabul edilmesi halinde, milletvekilinin dokunulmazlığı, söz konusu dosya için kaldırılmış oluyor. Meclis Başkanlığı, dosyayı Cumhurbaşkanlığı aracılığıyla Adalet Bakanlığına gönderiyor. 

Bakanlık da dokunulmazlığı kaldırılan milletvekili hakkında "gereğinin yapılması" için dosyayı ilgili savcılığa havale ediyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER