Temel Karamollaoğlu'ndan seçim barajı yorumu

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu yüzde 7'lik seçim barajı hakkında konuştu. Karamollaoğlu, "Barajın kaç olduğu önemli değil. Erdoğan çırpınış içinde" dedi.

Temel Karamollaoğlu'ndan seçim barajı yorumu

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, İsmail Küçükkaya'nın sorularını yanıtladı. Fox TV'de Çalar Saat'in konuğu olan Karamollaoğlu, gündeme açıklamalar yaptı.

'SEÇİM BARAJI HİÇ OLMAMALI'

Karamollaoğlu, AK Parti ve MHP tarafından belirlenen yüzde 7'lik seçim barajı için, "Seçimlerde barajın olmaması gerekir. Milletin her kesiminin TBMM'de temsil edilmesi gerekiyor. Bir parti milletvekili çıkaracak kadar oy alıyorsa, mecliste de temsil edilmelidir. Seçim barajının yüzde 7 olması ya da 5 olması önemli değil. Bu bir bütün. İttifaklar, daraltılmış bölge sistemi vs. birçok şey konuşuluyor. Burada sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kendi gücünü gösterme çabası var. Bu bir çırpınıştır" diye konuştu.

'YÜZDE 19 FAİZ CİDDİ PROBLEMLERİN GÖSTERGESİ'

Ekonomik sıkıntılara değinen Karamollaoğlu, "Daha önce vatandaşın arasına gidip dolaştığımda, 'Daha önce AK Parti'dekilerle beraberdiniz de şimdi niye ayrıldınız?' diye tepkilerle karşılaşıyordum. Bir defa şunu unutuyorlar. Şuna açıklık getirelim. Biz ayrılmadık. Onlar bizden ayrıldı. Erdoğan, Erbakan Hocamızın politikalarını tasvip etmediği için, 'yeni bir açılım yapacağız' diye ayrıldılar. Kendisi 3 konuda yeni rota belirledi. 1. 'Avrupa Birliği, bizim artık medeniyet projemizdir', 2. 'ABD ve İsrail stratejik müttefikimizdir', 3. 'Faizci kapitalist ekonomik sistemi de model olarak benimsedik' dediler. Bunlar bugün de değişmedi. Hatta öyle bir noktaya geldik ki dünyada bizden yüksek faizi olan 2 tane ülke var. Başka yok. Yüzde 19 Merkez Bankası faizini bırakın, faiz kabul edilebilir bir şey değil. Herhangi bir ekonomist Türkiye'deki faize baktığında, 'ciddi bir problem' olduğunu anlar. Yüzde 19 faiz normal olabilir mi? Yatırım da üretim de güçleşiyor. İster istemez, enflasyon da yükseliyor. Bir esnaf ziyaretinde baba-oğulla karşılaştım. Kendisi AK Parti İl Başkanıyım dedi. Onun dışında bütün 'esnaf perişanız, çark dönmüyor, sadece 80 TL satış yapabildim' dedi. Bu sadece bugüne mahsus değil, doğuda da böyle batı da böyle" ifadelerini kullandı. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER