Temelli: Demokrasi ittifakına gelin

Tüm kesimleri, demokrasi ittifakında buluşmaya çağırdıklarını söyleyen Temelli "Emekçilerin, kadınların, gençlerin, halkların, tüm farklı inançların bir arada yaşayabileceği demokratik bir ülke için birlikte hareket edelim. Demokrasi ittifakı budur. Bundan dolayı pişman değiliz. Pişman olması gerekenler HDP'liler değil, demokrasi ittifakına gelmek yerine tezkere peşinde koşanlardır" dedi.

Temelli: Demokrasi ittifakına gelin
HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın EYT’lilerle (emeklilikte yaşa takılanlar) ilgili açıklamalarını eleştirerek, “‘EYT’lilere çözüm yok’ diye esip gürlüyor, çözüm halktır, halkın bütçesidir” açıklamasında bulundu.


Partisinin Mersin İl Başkanlığı 3. Olağan Kongresi’ne katılan Temelli, burada yaptığı konuşmada özetle şunları söyledi:

DEMOKRATİK CUMHURİYET: Onurlu bir barış, demokratik bir cumhuriyet için mücadelemizden vazgeçmedik. Kararlı yürüyüşümüzü sürdürüyoruz. Yaptığımız siyaseti büyütmeliyiz. Halklar, HDP’nin ortaya koyduğu siyaseti çok iyi biliyor. İşte o yüzden de bu siyaseti büyütme, iktidara taşıma zamanıdır.

DEMOKRASİNİN ÖNÜNÜ AÇALIM: Emekçilerin, kadınların, gençlerin, halkların, tüm farklı inançların bir arada yaşayabileceği demokratik bir ülke için birlikte hareket edelim. Demokrasi ittifakı budur. Bundan dolayı pişman değiliz. Ne Mersin ne İstanbul ne Van ne de Diyarbakır pişman. Pişman olması gerekenler HDP’liler değil, pişman olması gerekenler demokrasi ittifakına gelmek yerine tezkere peşinde koşanlardır. O yüzden de diyoruz ki demokrasi ittifakına gelin. Türkiye’nin, demokrasinin önünü hep birlikte açalım. Bunu başaracağımızdan zerre kadar kuşkum yok.

KAYYIM DA BU İKTİDAR DA GİDECEK: Sadece kayyım değil bu iktidar da gidecek. Çünkü bu iktidar bir adaletsizlik iktidarıdır, zulüm iktidarıdır, savaş iktidarıdır. Halklarımız, kadınlar emekçiler savaş, şiddet, zulüm istemiyor. Nasıl ki 31 Mart’ta bu kayyımları söktük attık, bu ceberrut iktidarı da kayyımlarla birlikte faşizmin çöplüğüne atacağız. Öyle karamsarlık yok. Bu mücadelede hep en önde olacağız. Sözümüz var; arkadaşlarımıza, yitirdiğimiz yoldaşlarımıza, cezaevindeki, sürgündeki arkadaşlarımıza. Ama her şeyden önemlisi halklarımıza sözümüz var. O sözün gereğini de mutlaka yapacağız. Asla yılmayacağız, geri adım atmayacağız.

EYT SORUNU ÇÖZÜLECEK: Dün çıkmış meydanlarda Emeklilikte Yaşa Takılanlara (EYT) esiyor gürlüyor. Diyor ki, “Ben iktidarı kaybetsem bile EYT’lilere çözüm yok.” Ben de buradan diyorum ki, sen iktidarı kaybettin. Biz EYT’lilerin de, yoksulların da, işsizliğin de çözümünü bulacağız. Çare halktır, bütçe savaşa değil bütçe barışa, eğitime, sağlığa ayrılmalıdır. O yüzden iktidarı çok yakında kaybedeceksin. Bu halk bütçesine sahip çıkacak. / DUVAR

Güncelleme Tarihi: 19 Kasım 2019, 11:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER