ABD, Türkiye'den üç şirketi yaptırım listesine aldı

ABD, Türkiye merkezli üç şirket ve iki Türk vatandaşını, IŞİD'e destek verdikleri iddiasıyla yaptırım listesine aldı. Suriye ve Afganistan'dan da bazı şirket ve kişilere yaptırım uygulanmasına karar verildi.

ABD, Türkiye'den üç şirketi yaptırım listesine aldı
ABD Maliye Bakanlığı, Suriye, Türkiye, Körfez ülkeleri ve Avrupa’da faaliyet gösteren bazı şirket ve kişilere, IŞİD’e mali ve lojistik destek sağladıkları gerekçesiyle yaptırım uygulayacak.


Amerika’nın Sesi’nde yer alan habere göre,
 yaptırım uygulanacak şirketler arasında merkezi Türkiye’de bulunan Sahloul döviz şirketi, El-Sultan para transferi şirketi ve ACL ithalat ihracat şirketi de yer alıyor. İsmail Bayaltun ve kardeşi Ahmet Bayaltun isimli iki Türk vatandaşı da yaptırım listesine alındı.

Yaptırım listesine alınanlar arasında Afganistan’daki Nejaat adlı sosyal yardım örgütüyle örgütün Seyid Habib Ahmed Han ve Rohullah Vekil adlı iki üst düzey yetkilisi de bulunuyor. Listede Suriye’de faaliyet gösteren Tawasul adlı bir şirket de var.

ABD Maliye Bakanı Steven Mnuchin, yeni yaptırım kararını, IŞİD lideri Ebubekir el Bağdadi’nin ölümüyle sonuçlayan operasyonunun ertesindeki baskı taktiğinin bir devamı olarak niteledi. Mnuchin, “Bağdadi’ye karşı başarılı operasyonun ardından, Trump yönetimi IŞİD’in kalan terör hücrelerini de tamamen ortadan kaldırmaya kararlı” dedi.

Yaptırım listesine alınanların ABD’deki olası mal varlıkları donduruluyor ve ABD’lilerin listedeki kişi ve kuruluşlarla iş yapması yasaklanıyor. 

Güncelleme Tarihi: 21 Kasım 2019, 09:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER