THY ve Hava-İş Sendikası anlaştı: Enflasyon farkına ek yüzde 60 zam

Pandemide çalışanların maaşını düşüren THY, sendika ile anlaştı. Çalışanlara ilk altı ay enflasyona ek yüzde 60 zam yapılacak. Sendika ilk olarak enflasyona ek yüzde 100 zam talep ediyordu.

THY ve Hava-İş Sendikası anlaştı: Enflasyon farkına ek yüzde 60 zam

Türk Hava Yolları'nda örgütlü (THY) Hava-İş Sendikası işverenle maaş zammı oranında anlaştı. Toplu İş Sözleşmesi (TİS) görüşmelerine göre çalışanlar, yılın ilk altı ayı için enflasyon farkına ek olarak yüzde 60 maaş zammı alacak. 

THY'deki 28 bin çalışanın 24 binini temsil eden sendika 2022-2023 TİS dönemi için enflasyona ilave olarak yüzde 100 zam talep ediyordu. THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı ile Hava-İş Sendikası Genel Başkanı Ali Kemal Tatlıbal arasında yapılan görüşmelerde ise enflasyona ek olarak yüzde 60 maaş zammı konusunda anlaşıldı. İkinci altı ay için enflasyon farkına ek olarak yüzde 5 oranında zam yapılacak. Anlaşmada üçüncü ve dördündü altı aylık dönemlerde ise enflasyon oranına ek olarak yüzde 1'lik maaş zammı yansıyacak.  

Ayrıca çalışanlara biri TİS'in imzalanacağı tarih diğeri ise yeni yılda ilk maaş alacakları tarihte olmak üzere iki brüt maaş prim ödenecek.

Öte yandan, Hava-İş Sendikası'ndan yapılan yazılı açıklamada, "Toplu İş Sözleşmesi görüşmeleri karşılıklı olarak anlaşılmış olan ücret zamları hariç 28.12.2021 tarihinden itibaren görüşülmeye başlanacaktır. Tüm üyelerimize bizlere vermiş oldukları destekten dolayı teşekkür eder, başlayacak olan TİS görüşmelerinin hayırlı sonuçlar getirmesini temenni ederiz" ifadelerine yer verildi.

MAAŞLAR DÜŞÜRÜLMÜŞTÜ

THY, pandemi döneminde birçok çalışanının maaşında yüzde 30-50 arasında indirim yapmıştı. THY ve Hava-İş Sendikası konuyla ilgili 2020'nin ağustos ayında anlaşmıştı./ DHA 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.