Omicron önlemi: İran, Türkiye'yle karayolu seyahatini süresiz durdurdu

Komşu İran, Omicron varyantı nedeniyle yeni seyahat kısıtlamaları getirdi. Türkiye'yle karayolu seyahati süresiz şekilde kısıtlandı.

Omicron önlemi: İran, Türkiye'yle karayolu seyahatini süresiz durdurdu

Korona virüsü salgınını en ağır geçiren Ortadoğu ülkesi olan İran'da Omicron kaynaklı yeni seyahat kısıtlamaları açıklandı. Birçok Avrupa ülkesine 15'er günlük kısıtlama getirilirken, Türkiye'yle karayolu seyahati süresiz olarak kısıtlandı.

İran devlet televizyonunun duyurduğu karar uyarınca, ülke sınırları İngiltere, Fransa, Danimarka ve Norveç'ten ziyarete 15 gün boyunca kapalı olacak. Kasım ayında Güney Afrika ve yedi komşusuna getirilen seyahat yasağı 15 gün uzatılacak. Türkiye'den de karayolu seyahatine süresiz şekilde kısıtlama getiriliyor.

Pandeminin Ortadaoğu'daki merkez üssü sayılan İran'da şu ana dek sadece 14 teyit edilmiş Omicron vakası bulunuyor. Anak İran medyasındaki haberlere göre, Omicron'u tespit edebilen test kitleri şu an için yeterince yaygın değil ve uzmanlar, birkaç hafta içinde hızlı bir yayılma bekliyor.

85 milyon nüfuslu İran'da Şubat 2020'den bu yana yaşanan beş Covid dalgasında 131 bin 400 kişi öldü. Ülkede yaklaşık 51.3 milyon jişi iki doz aşı yaptırmış durumda. / DUVAR

Güncelleme Tarihi: 28 Aralık 2021, 15:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER