Türkiye'deki seçim sonuçlarını yabancı basın nasıl karşıladı?

Türkiye'deki cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimleri, yabancı basının da başlıca gündem maddeleri arasındaydı. Kimi muhalefetin hayal kırıklığını yansıttı, kimi de sonuçları "ezici zafer" diye duyurdu.

Türkiye'deki seçim sonuçlarını yabancı basın nasıl karşıladı?
Anadolu Ajansı’nın açıkladığı resmi olmayan verilere göre AK Parti ile MHP’nin ortak cumhurbaşkanı adayı Recep Tayyip Erdoğan oyların yüzde 52’den fazlasını aldı. Türkiye’deki seçimi yakından takip eden yabancı basında bu sonuçlara ilişkin yapılan ilk yorumlar şöyle oldu:


GUARDIAN: ERDOĞAN KENDİSİNE GÜVENEN BİR TONLA KONUŞTU

İngiliz Guardian gazetesi seçimle ilgili gelişmeleri internet sitesindeki canlı anlatım sayfasından aktardı. Gazetenin İstanbul muhabiri Kareem Shaheen, Erdoğan’ın Huber Köşkü’nde yaptığı konuşmaya dikkat çekti.

Shaheen izlenimlerini şöyle aktardı:

“Erdoğan, kendisine güvenen bir tonla yeni cumhurbaşkanlığı sistemine geçişle hayata geçirilecek olan bir dizi büyük projeyi sıraladı ve Türkiye’nin kendisine bağımsız bir yol çizeceği mesajını verdi.”

FINANCIAL TIMES: MUHALEFET SONUÇLARA İTİRAZ EDİYOR

Bir başka İngiliz yayın organı Financial Times gazetesi, Türkiye’deki seçimler ile ilgili haberini “Destekçileri Erdoğan’ın zafer ilan etme yolunda olduğunu söylüyor” diyerek duyurdu.

Haberde, “Erdoğan’ın destekçileri Cumhurbaşkanının 5 yıl daha görevde kalacağını iddia ediyor. Ancak muhalefetin adayı Muharrem İnce Anadolu Ajansı’nın açıkladığı verilere itiraz ediyor” denildi.

WASHİNGTON POST: YENİ SİSTEM ERDOĞAN’A GENİŞ YETKİLER TANIYACAK

Amerikan Washington Post gazetesi ise haberi “Erdoğan resmi olmayan sonuçların zafere işaret ettiğini söylüyor, muhalefet partisi ‘Manipülasyon var’ diyor” başlığıyla duyurdu.

Erin Cunningham imzalı haberde “Parlamento ve yargı sisteminin otorite alanını daraltmak üzere tasarlanmış olan yeni cumhurbaşkanlığı sistemi, Erdoğan’a geniş yetkiler tanıyacak. Muhalifler, bunun tek adam rejiminin önünü açacağını söylüyor” yorumu yapıldı.

WALL STREET JOURNAL: EZİCİ ZAFER

Bir diğer Amerikan gazetesi Wall Street Journal ise haberinde daha kesin bir dil kullanarak “Erdoğan bir kez daha Türkiye’nin cumhurbaşkanı olarak seçildi” diyor.

Haberde, “Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, seçimden ezici bir zaferle çıktı. Seçmenler, ülkeyi 15 yıldır yöneten Erdoğan’a ve giderek otoriterleşen yönetim biçimine destek verdi” ifadeleri kullanıldı.

LE MONDE: MUHALEFETTE HAYAL KIRIKLIĞI

Fransız gazetesi Le Monde ise sonuçları “Erdoğan zaferini ilan etti, muhalefet sonuçlara itiraz ediyor” diye duyurmayı tercih etti.

Haberde, “Erdoğan’ın ilk turda kazanıyor olması muhalefet tarafında büyük bir hayal kırıklığıyla karşılandı” ifadeleri yer aldı. (BBC Türkçe)

Güncelleme Tarihi: 25 Haziran 2018, 11:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER