Yıldırım: İran'dan gelenler için Iğdır'a kamp yapılacak

Başbakan Binali Yıldırım İran üzerinden gelen çoğu Afgan 146 bin mülteci için Iğdır'da bir kamp kurulacağını açıkladı. Yıldırım cumhurbaşkanlığı seçimini ikinci tura taşımak için muhalefetteki her partinin aday göstereceği yönündeki soru üzerine, "Sandıkta boylarının ölçüsünü alırlar" yanıtını verdi.

Yıldırım: İran'dan gelenler için Iğdır'a kamp yapılacak
Cumhurbaşkanlığı seçiminde muhalefetteki her partinin aday çıkarak seçimi ikinci tura bırakma stratejisine ilişkin haberler konusunda değerlendirme yapan Başbakan Binali Yıldırım, ”Herkes sandıkta boyunun ölçüsünü alır” diye konuştu. Doğu Guta’daki kimyasal saldırıyı ”vahşet” olarak tanımlayan Başbakan Yıldırım, İran üzerinden Türkiye’ye gelen göçmenler için Iğdır’da bir kamp inşa edileceğini söyledi. Başbakan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ABD Başkanı Trump’tan ek gümrük vergilerine muafiyet talep ettiğini de açıkladı.

Başbakan Binali Yıldırım, Moğolistan ve Afganistan ziyaretlerinden dönüşte uçakta gazetecilerin soruları yanıtladı. NTV’den Oğuz Haksever’in haberine göre, Başbakan’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

HERKES BOYUNUN ÖLÇÜSÜNÜ ALIR: (Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde her parti aday çıkarırsa bu iş ikinci tura kalır. Bu stratejiye ne diyorsunuz? sorusu üzerine) Sandıkta herkes boyunun ölçüsünü alır. Kim kiminle kol kola girer, yol arkadaşlığı yapar buna kendileri karar verecek. Biz vatandaşlarımızın önüne yaptıklarımızla çıktık bugüne kadar. Ham hayallerle vatandaşlarımızı hiç yanıltmadık. Bundan sonra da öyle olacak. Biz zaten işin adını koyduk. Cumhur İttifakı dedik.

NİYE BU KADAR KESKİN TEPKİ GÖSTERDİ ANLAMAK MÜMKÜN DEĞİL: (Oğulpınar Sınır Karakolu’na yapılan sanatçı ve sporcu ziyaretine CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun tepkisi) Niye bu kadar keskin tepki gösterdi anlamak mümkün değil. Afganistan’daki kahraman subaylarımızla bir araya geldik. Bizim için de aynı şeyleri söyleyebilir. Kendi gidemediği için herhalde, bir sıkıntı içerisinde bunun verdiği bir eziklik var. Sanatçılarımızın askerlerimizle bir dayanışma içerisinde olmasını çok ağır bir dille eleştirmesi hiç doğru olmamıştır. Kılıçdaroğlu’nun siyaset üretememesinin, geleceğe yönelik kucaklayıcı mesajlar verememesinin ruh halini olumsuz etkilediğini düşünüyorum.

İRAN ÜZERİNDEN GELENLER İÇİN IĞDIR’DA KAMP KURACAĞIZ: (Doğu sınırlarından giriş yapan 50 bini Afgan 146 bin mülteci) Afganistan terörün bitirilmesi konusunda kapsamlı ve kararlı bir politika uygulamaya başladı. Çok operasyon yapıyor. Bu da göçü tetikliyor. Çok da seçici olmuyorlar. Ama biz gelenlerden terörle ilgili olanlarını geri gönderiyoruz. Gitmeyenlerin hayatlarının daha düzgün olması için tedbir alıyoruz. Iğdır’da bir kamp kuracağız. Çalışmasını başlattık. İran üzerinden gelenlerin barınacağı bir kamp. Burada ciddi ihtiyaç var.

ÇİPRAS DARBECİLERE NEDEN DEĞİNMİYOR? (Yunanistan başbakanının tutuklu Yunan askerlerle ilgili ”İnsani konular şantaj malzemesi yapılamaz” sözleri) Türkiye’deki darbe girişimine katılanlar Yunanistan’da… Oraya niye değinmiyor acaba? Onlar Türkiye’de darbe yaptılar. İnsanları öldürdüler. Darbe yapanlar ülkeye zarar verdi. Şimdi bu askerler yargıda. Yargı gereğini yapacak. Bizim yapacağımız bir şey yok. Yargılama sürecine bizim dahlimiz olamaz.

DOĞU GUTA’DA KİMYASAL SALDIRI İDDİASI: Vahşet. Kimyasal saldırının meydana geldiği Doğu Guta’dan çıkan muhalif gruplar Fırat Kalkanı harekatıyla DAEŞ’ten alınan El Bab’a yerleştirildi, ilk günlerde bin 500 olan sayı 10 bini aştı.

ERDOĞAN TRUMP’TAN UYGULAMA DIŞINA ÇIKARILMAYI İSTEDİ: (ABD’nin dış ticarette getirdiği ek vergiler) Ek vergilerin getirilmesi biraz daha şartları olumsuza çevirdi. Bu konuda Sayın Cumhurbaşkanımız ABD Başkanı Trump’la son görüşmesinde bunun adil olmadığını, Türkiye’nin diğer bazı ülkeler gibi uygulamanın dışına çıkarılması gerektiğini söyledi. O da ilgileneceğini söyledi. İnşallah önümüzdeki günlerde bu konuda olumlu bir adım atılmış olur.

FAİZLER AŞAĞI İNENE KADAR DESTEK: Ekonomi ile ilgili tedbirleri peyderpey açıklıyoruz, önümüzdeki birkaç gün içerisinde dar kapsamlı, 2017 yılında alınan tedbirlere benzer tedbirler açıklanacak. Reel sektörü destekleyen birçok düzenleme yaptık. Bunların hepsinin amacı yatırımcının işini kolaylaştırmak, doğrudan yatırım fırsatlarını daha da artırmak. Faiz-enflasyon konusu tabii ekonomide bir numaralı gündem maddemiz olmaya devam ediyor. Faizlerin aşağı çekilmesi şüphesiz enflasyonun aşağı inmesine sebep olacak. Bu oluncaya kadar da yatırımcılara, imalat sektörüne, KOBİ’lere, tarım sektörüne düşük faizli destekleri de sürdüreceğiz.

Güncelleme Tarihi: 10 Nisan 2018, 12:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER