YSK'den seçim kurulu kararı: Parti temsilcileri de kura çekimine katılabilecek

YSK, seçim kanunu değişikliğinin ardından il seçim kurulu başkanı ve üyeleri ile ilçe seçim kurulu başkanını belirleyecek kurada siyasi parti temsilcilerinin yer almasını sağlayan karar aldı.

YSK'den seçim kurulu kararı: Parti temsilcileri de kura çekimine katılabilecek

AK Parti ve MHP’nin, seçim kanununda değişlik teklifi Meclis’te kabul edilmesinin ardından yasalaştı. CHP’nin Anayasa Mahkemesi’ne taşıdığı düzenlemenin en dikkat çeken maddelerinden biri de il ve ilçe seçim kurullarının kura ile belirlenmesinin önünün açılmasıydı.

Değişiklikten önce il seçim kurulu, il merkezinde görev yapan en kıdemli hâkimin başkanlığında ve merkez ilçe seçim kurulu başkanlarından sonra gelen en kıdemli iki asıl ve iki yedek hâkim üyeden oluşurken, yeni düzenlemeyle il ve ilçe seçim kurulu başkan ve üyeleri, birinci sınıfa ayrılmış hâkimler arasından kurayla belirlenecek.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), bugün aldığı kararla, il seçim kurulu başkanı ve üyeleri ile ilçe seçim kurulu başkanını belirleyecek kura çekimlerinde siyasi parti temsilcisinin ya da üyesinin hazır bulunabileceğine karar verdi.

Bu kararla birlikte siyasi parti temsilcileri il ya da ilçe seçim kurulunda görev alacak hakimlerin kura çekiminde yer alabilecek. (DUVAR)

Güncelleme Tarihi: 14 Nisan 2022, 10:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER