Fahrettin Koca'dan 'Kürtçe' yanıtı: TC vatandaşları sadece Türkçe hizmet alabilir

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, e-Reçetem sistemiyle ilgili önergeyi yanıtladı. TC vatandaşlarının e - reçetem sisteminde Türkçe dışında bir dilde hizmet alamayacağını söyledi.

Fahrettin Koca'dan 'Kürtçe' yanıtı: TC vatandaşları sadece Türkçe hizmet alabilir

HEDEP milletvekillerinin İngilizce, Arapça, Rusça, Almanca ve Fransızcanın eklendiği e-Reçetem sisteminde Kürtçenin yer almamasına ilişkin soru önergeleri Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yanıtlandı.

Sağlık turizmi kapsamında Türkiye'ye gelen yabancı hastaların sayısının günden güne arttığını ifade eden Bakan Koca, “Bu çerçevede daha fazla yabancı uyruklu hastaya sağlık hizmeti sunulabilmesi amacıyla e-Reçetem sistemine 5 dilin eklenmesine ihtiyaç duyulmuştur” ifadelerini kullandı.

“e-Reçetem sistemine 5 yabancı dilin ilave edilmesi sağlık hizmetlerindeki uluslararası başarıdan doğan bir ihtiyaç olmuştur” diyen Koca, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için bu dillerden herhangi birinde reçete yazılmasının söz konusu olmadığını ifade etti.

Koca, “Sisteme TC kimlik numarası ile girildiğinde ek uygulama devre dışı olmakta, sadece Türkçe hizmet alınabilmektedir” dedi.

Ne olmuştu? 

Sağlık Bakanlığının e-Reçetem Sistemi’ne İngilizce, Arapça, Rusça, Almanca ve Fransızca dillerini eklemesi, eklenen diller arasında Kürtçenin yer almaması tepkilere sebep olmuştu. HEDEP milletvekilleri, toplu önerge vererek sistemde Kürtçenin neden yer almadığını, seçilen dillerin hangi kriterlere göre belirlendiğini, Kürtçenin sisteme ne zaman ekleneceğini, tüm halkların anadillerinde kamusal sağlık hizmetine erişmesi için bir adım atılıp atılmayacağını sormuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER