20 yıl sonra ilk: Beşar Esad Çin'de

Suriye Devlet Başkanı Esad, 2004 yılından bu yana yaptığı ilk Çin ziyaretine başladı. Esad'ın Asya Oyunları'nın açılış törenine katılması ve Devlet Başkanı Şi ile görüşmesi bekleniyor.

20 yıl sonra ilk: Beşar Esad Çin'de

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, 2004 yılından bu yana Çin'e yaptığı ilk resmi ziyarete bugün başladı. 'Air China' havayolu şirketine ait bir uçakla sabah saatlerinde ülkeye varan Beşar Esad'ın Asya Oyunları'nın açılış törenine katılması bekleniyor. Esad, ardından 22 Eylül Cuma günü Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile bir araya gelecek. Esad ve beraberindeki heyetin pazar ve pazartesi günleri başkent Pekin'de bir dizi temasta bulunması planlanıyor. Esad'a Çin ziyaretinde eşi Esma Esad da eşlik ediyor.

Reuters'ın haberine göre, Çin'i en son bundan yaklaşık 20 yıl önce ziyaret eden Beşar Esad'ın günler sürmesi planlanan bu ziyareti, 2011 yılında iç savaşın çıkmasından bu yana ülkesinden en uzun süre uzak kaldığı dönemlerden biri olacak. Avustralya, Kanada, Avrupa Birliği (AB) ve İsviçre nezdinde yaptırımlarla karşı karşıya olan Esad hakkında, Çin ve Rusya'nın da daimi üyeleri olduğu Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde (BMGK) çok taraflı yaptırımlara oy birliğiyle destek çıkmamıştı. Çin, bugüne kadar en az sekiz kez BM'nin Esad hükümetinin kınamasını öngören kararlarını veto etmişti. 

SURİYE, ARAP BİRLİĞİ'NE GERİ ALINMIŞTI

Suriye ve diğer Arap ülkeleri arasındaki diplomatik ilişkiler, 6 Şubat'taki Maraş merkezli depremlerin ardından yoğunlaşmıştı. Esad geçen mayıs ayında Suriye'nin Arap Birliği'ne geri alınmasından kısa süre sonra 22 üyeli bölgesel örgütün Suudi Arabistan'da düzenlenen zirvesine katılmıştı. Esad son yıllarda Rusya, İran, Birleşik Arap Emirlikleri ve Umman gibi ülkelere de ziyaretlerde bulunmuştu. 

Güncelleme Tarihi: 21 Eylül 2023, 04:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER