AB liderler zirvesinden Türkiye’ye yaptırım tehdidi

Doğu Akdeniz'deki gerginliğin ele alındığı Avrupa Birliği liderler zirvesinin ilk gününde Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Ankara'nın Doğu Akdeniz'deki faaliyetlerinin sürmesi halinde 'yaptırım uygulanacağını' dile getirdi. Von der Leyen, "Elimizde derhal uygulamaya sokabileceğimiz bir alet çantamız var" dedi.

AB liderler zirvesinden Türkiye’ye yaptırım tehdidi

Brüksel'de düzenlenen Avrupa Birliği (AB) liderler zirvesinin ilk gününde, Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki faaliyetleri görüşüldü. Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, yaptığı açıklamada, Türkiye'nin 'Kıbrıs sularında doğalgaz arama çalışmalarında ısrar etmesi durumunda, Avrupa Birliği'nin ambargo uygulayabileceğini' söyledi. Von der Leyen, "Elimizde derhal uygulamaya sokabileceğimiz bir alet çantamız var" ifadelerini kullandı.

AB liderlerinin, Türkiye'nin davranışlarını gözlemleme ve 'provokasyonların durmaması' halinde aralık ayında ambargo uygulamaya başlamaya karar verdikleri belirtiliyor.

'AB, TÜM SEÇENEKLERİNİ KULLANACAK'

Von der Leyen AB'nin Türkiye'yle olumlu ve yapıcı bir ilişki istediğini, bunun Ankara'nın da çıkarına olacağını vurguladıktan sonra "Ama bu sadece provokasyonlar ve baskılar durunca olur. Ankara'nın bu faaliyetlerini tekrarlaması halinde, AB elindeki tüm enstrümanları ve seçenekleri kullanacak. Elimizde derhal uygulamaya sokabileceğimiz bir alet çantamız var" dedi.

Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel de Von der Leyen ile düzenlediği ortak basın toplantısında, liderler zirvesinde Belarus'a yönelik ambargolar konusunda uzlaşmasının ardından yaptığı açıklamada, "Türkiye konusunda zirveden sonraki iki hafta önemli olacak" dedi. Michel ayrıca, "Türkiye sorununa aralıkta yapılacak zirvede geri dönüleceğini" belirtti.

Avrupa Konseyi Başkanı "İkili bir stratejimiz vardı, siyasi diyaloğa bir şans verilmesini istediğimizi ifade ettik. Diğer yandan değerlerimiz ve Kıbrıs ve Yunanistan'a destek konusundaki kararlılığımızı gösterdik. Türkiye bizimle daha olumlu bir şekilde angaje olmak isterse, biz de buna hazırız" diye konuştu.

MERKEL: UMARIM TÜRKİYE'YLE MÜZAKERE KARARI ÇIKAR

Almanya Başbakanı Anglela Merkel de, "Ankara'ya gerilimi düşürme yolunda devam etmesi" çağrısında bulunurken, "Umarız buradan yine Türkiye'yle müzakere dinamiği ortaya çıkar, hem Kıbrıs ve Yunanistan ile olan sorunlar konusunda hem de Avrupa Birliği'nin Türkiye'yle sorunları konusunda" dedi.

AB-Türkiye ilişkilerinin önemine değinen Merkel, "Türkiye ile ilişkilerimiz doğal olarak çok karmaşık ve tüm zorluklara rağmen AB'nin Türkiye ile yapıcı ilişkiler kurmasında büyük yarar var" demişti.

MACRON KIBRIS'A DESTEĞİNİ YİNELEDİ

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ise AB üyelerinin Yunanistan ve Kıbrıs Cumhuriyeti ile dayanışma göstermesinin 'müzakere konusu olmaması gerektiğini' kaydetti. Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz'dan da benzer bir açıklama geldi. Kruz, Türkiye'ye yaptırımlar da dahil olmak üzere net bir yanıt verilmesi gerektiğini söyledi.

Yunanistan Başbakanı Kiryrakos Miçotakis ise zirvenin hemen öncesinde yaptığı açıklamada, "Kesin olan bir şey var: Türk provokasyonu, tek taraflı eylemler ya da aşırı söylemlerle olsun, daha fazla tolere edilemez" demişti. 

BELARUS'A AMBARGO KARARI

Bu arada, liderler Belarus'a yönelik ambargolar konusunda da uzlaştı. Belarus'a uygulanacak ambargolar ve Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki faaliyetleri AB zirvesinde birbirine bağlı iki konu oldu. Kıbrıs Cumhuriyeti, Türkiye'ye karşı somut önlem alınması konusundaki baskısını sürdürüyor ve istediği adım atılmazsa Belarus'a karşı uygulanacak yaptırımları bloke etmeyi sürdüreceğini söylüyordu. (BBC Türkçe)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER