ABD: Sınırı kim koruyorsa IŞİD'le mücadele etmeli

ABD Ankara Büyükelçisi John Bass, “Suriye’de sınır bölgesini kim kontrol ediyorsa IŞİD’le mücadele etmeli ve IŞİD’in o bölgeyi kontrol etmesini engellemeli” dedi.

ABD: Sınırı kim koruyorsa IŞİD'le mücadele etmeli

ABD Ankara Büyükelçisi John Bass, ABD’nin kuruluş yıldönümü nedeniyle büyükelçilikte verilen 4 Temmuz resepsiyonunda açıklamalarda bulundu.

IŞİD tehdidi hakkında konuşan Bass, sınır bölgesini kontrol edenin IŞİD’in bölgeyi kontrol altına almasını engellemesi gerektiğini söyleyip şunları ifade etti:

“Varsayımsal konulara değinmeyeceğim ama Türkiye ve ABD, Suriye’nin kuzey batısında, Türkiye’nin sınırında IŞİD’e karşı ortak endişeleri var. Tıpkı Suriye’nin merkezinde ve diğer bölgelerdeki IŞİD varlığından endişe duyduğumuz gibi. Her iki ülkeye yönelik bu tehdit konusunda birlikte çalışmaya devam ediyoruz, diğer birçok ülke ile olduğu gibi.

“Ortak çabalarımız ve koalisyonun diğer üyeleri ile çabalarımız kapsamında hepimize Yönelik IŞİD tehdidi konusunda çalışmalar yürütüyoruz. Bizim açımızdan çok önemli olan birşey var o da, Suriye’de sınır bölgesini kim kontrol ediyorsa, birincisi IŞİD’le mücadele etmeli ve IŞİD’in o bölgeyi kontrol etmesini engellemeli.

“IŞİD’in sınırdaki varlığı Türk Hükümeti’nin yoğun çabalarına rağmen IŞİD’in kayıplarının önemli bir bölümünü Türkiye’den kaçakçılıkla kapatmasını sağlıyor. İkincisi demokratik ve toprak bütünlüğü korunmuş bir Suriye ilkesine bağlı olmak. Üçüncüsü de o bölgenin vatandaşlarının kendi işlerini yürütmesine izin vermek ve çatışmalar nedeniyle yerlerinden edilmiş kişilerin kendilerini güvende hissettikleri zaman evlerine dönmelerine izin verilmesi.

“ABD yönetimi ve Türkiye’nin bu ilkelere çok tutarlı bir bakışı var. Bu konudaki beklentilerimizi PYD’ye iletmekte çok netiz. Son zamanlarda PYD’nin IŞİDi çıkardığı bölgede bunlara bağlı kalması noktasında bu beklentileri iletmekte çok netiz.”

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2015, 11:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER