ABD: Türkiye'ye 'vakit doldu' dedik

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile yaptığı kritik görüşmeye ilişkin konuştu: Türkiye'yi vaktin dolduğu ve Pastör Brunson'ın iade edilmesinin zamanının geldiği konusunda uyardık.

ABD: Türkiye'ye 'vakit doldu' dedik
ABD’nin Pastör Andrew Brunson’ın serbest bırakılmamasını gerekçe göstererek tarihte ilk kez Türkiye’den iki bakana yaptırım kararı almasının ardından taraflar arasındaki ilk doğrudan temasta, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo bir araya geldi. Singapur’da yapılan kritik görüşmeye ilişkin ABD tarafından yapılan resmi açıklama Dışişleri Bakanlığı’nın sözcüsü Heather Nauert’ten geldi. Pompeo ise görüşmenin içeriğini kendisiyle birlikte Singapur’u ziyaret eden uluslararası gazetecilere anlattı.


VAKİT DOLDU, İADENİN ZAMANI GELDİ’

Reuters’ın aktardığına göre, Pompeo ‘ABD’nin Türkiye’yi vaktin dolduğu ve Pastör Brunson’ın iade edilmesinin zamanının geldiği konusunda uyardığını’ söyledi. Pompeo, “Umarım bunun ne olduğunu, bizim çok ciddi olduğumuzun bir göstergesi olduğunu anlarlar. Bu konuyu, Türkiye ile bir dizi meselemizden biri olarak görüyoruz” dedi.

ABD Dışişleri Bakanı, sözlerine şöyle devam etti: “Brunson’ın eve dönmesi gerekiyor. Türkiye hükümeti tarafından tutulan diğer bütün Amerikalılar gibi. Bu çok net. Bu kişileri uzun zamandır tutuyorlar. Onlar masumlar. Bir çıkış yolu bulup bulamayacağımız konusunda çalışmaya devam edeceğiz; buna yapabileceğimiz konusunda umutluyum."

NE OLMUŞTU?

İki bakanın bu sabah Singapur’daki Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği (ASEAN) zirvesinde yaptığı görüşmenin ardından, ABD Dışişleri sözcüsü Heather Nauert şu açıklamayı yaptı: “Bir dizi konu hakkında konuştular ve yapıcı bir diyalog oldu. İki ülke arasındaki sorunları çözmek için çalışmaya devam etmekte mutabık kaldılar” dedi. Pompeo’nun kendisi ise “Türkiye’ye yaptırımlar Rahip Brunson’un ülkeye dönüşü konusunda ne kadar ciddi olduğumuzun bir göstergesi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise basın açıklamasında, “Önce şunu söylemek isterim, ülkeler arasında sorunlar olabilir, görüş ayrılığı da olabilir. Fakat biz Türkiye olarak her zaman diplomasiyle diyalogla mutabakatla çözmeyi arzu ettik. Yaklaşımımız da her zaman böyle oldu. Tehdit diliyle ve yaptırımlarla hiçbir sonuca varılamayacağını da başından beri söyledik, bugün yine tekrarladık. Bunun da iyi şekilde anlaşıldığını düşünüyoruz” dedi ve şöyle devam etti:

Görüşmede, var olan sorunları nasıl çözeceğimizi, nasıl adım atacağımızı değerlendirdik. Son derece yapıcı bir görüşme olduğunu söyleyebilirim. Bir görüşmede bu krizlerin hepsinin çözülmesi beklenemez. Bu sorunları çözerken iki ülke arasındaki ilişkileri güçlendirmek için, Münbiç’teki yol haritası, PKK’ya yönelik çalışma grubumuz var. Diğer alanlarda da hangi alanları atabiliriz bunu da değerlendirdik. Sorunları çözme odaklı bir görüşme oldu.” (Dış Haberler)

Güncelleme Tarihi: 05 Ağustos 2018, 22:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER