AB'den İtalya'ya: Artık yanınızdayız

Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, La Repubblica gazetesine yayınlanan makalesinde, Avrupa Birliği'nin 'salgınla mücadelede birlik olmak gerektiğini fark etmediğini' söyledi. Von der Leyen, "Avrupa artık İtalya'nın yanında" dedi.

AB'den İtalya'ya: Artık yanınızdayız
Avrupa Birliği (AB) üyesi İtalya’ya AB Komisyonu’ndan özür geldi. AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, İtalyan La Repubblica gazetesine bir makale yazarak Birlik’in İtalya ile başlangıçta yeterince dayanışma göstermediğini kabul etti.

Ursula von der Leyen, makalesinde çoğu AB ülkesinin krizin başlangıcında fazlasıyla kendi durumuna odaklandığını belirterek “Pandemiyi sadece hep beraber Birlik olarak yenebileceğimizi fark etmediler. Bu inciticiydi ve bundan kaçınılabilirdi. Ama bugün Avrupa İtalya’nın yanındadır” ifadelerini kullandı.

‘KAYNAK SAĞLANACAK’

Von der Leyen, Almanya örneğinde olduğu gibi Avrupa çapında kısa çalışma uygulaması için 100 milyar euroya varan kaynak sağlanacağını belirterek ilk uygulamanın İtalya’da başlatılacağını vurguladı. AB Komisyonu Başkanı, ‘AB yıllık bütçesinin korona virüsüyle mücadelede kullanılmasını’ önerdiklerini de hatırlattı.

AB’DEN AYRILMA GÜNDEMDE GELMİŞTİ

İtalya’da AB’nin mesafeli tutumu öfke yaratmış, aşırı sağcı Lig partisi ülkenin AB’den ayrılmasını gündeme getirmişti. Avrupa ülkelerinin İtalya’ya tıbbi malzeme göndermeye yanaşmaması ve aralarında Almanya’nın da bulunduğu bazı ülkelerin korona virüsüyle mücadelede ortak euro tahvili çıkarılmasını reddetmesi Brüksel ile Roma arasında soğukluk yaratmıştı. (Kaynak: DW) 

Güncelleme Tarihi: 03 Nisan 2020, 20:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER