Babis: Önlemleri erken kaldırarak hata yaptık

Korona vakalarının bir ay içinde iki kat arttığı Çek Cumhuriyeti'nde Başbakan Andrej Babis'ten itiraf geldi: Yaz mevsimine ve genel ruh haline kapıldık, önlemleri kaldırdık. Bu, tekrarlamak istemediğim bir hata.

Babis: Önlemleri erken kaldırarak hata yaptık

Korona virüsü vakalarının artış hızının yükseldiği ve sağlık bakanının istifa ettiği Çek Cumhuriyeti’nde, Başbakan Andrej Babis’ten “Karantinayı erken kaldırdık” itirafı geldi. Kısıtlamaları yaz mevsiminde kaldırırken hata yaptıklarını söyleyen Babis, “Yaz mevsiminin geliyor olmasına ve genel ruh haline kendimi kaptırdım. Bu, tekrarlamak istemediğim bir hata” dedi.

BİR AYDA İKİ KAT ARTTI

Çek Cumhuriyeti, korona virüsü salgınının başlarında alınan sıkı önlemlerle virüsün yayılmasının önüne geçmişti. Ancak ülkedeki vaka sayıları son haftalarda hızlı bir yükselişe geçti. Öyle ki, geçtiğimiz perşembe günü sadece 24 içinde, neredeyse tüm mart ayının toplamına tekabül edecek şekilde 3 bin 130 vaka tespit edildi. Ülkede ağustos sonunda 24 bin 618 olan vaka sayıları, sadece bir ay içinde 50 bini geçti. Çek Cumhuriyeti şu an, Avrupa’da İspanya’dan sonra en hızlı vaka artışının yaşandığı ülke.

‘HASTANE YATAKLARI YETMEYECEK’

İçişleri Bakanı Jan Hamacek de dün yaptığı açıklamada, “Durum ciddi. Uzmanlar, önümüzdeki ay 120 enfeksiyonu geçersek, hastane yataklarının yetersiz kalacağını söylüyor. Bunu engellemek için elimizden geleni yapacağız” dedi.

Çek Cumhuriyeti’nde dün, önlemler konusunda Başbakan Babis’le kamuoyu önünde anlaşmazlık yaşayan ve son dönemde eleştirilerin hedefi olan Adam Vojtech sağlık bakanlığından istifa etmişti. Vojtech “Utanılacak bir şey yapmadım” derken, muhalefet partileri bakanın bir günah keçisi haline getirildiğini ve esas sorumlunun, önlemlerin hafifletilmesinde ısrar eden başbakan olduğunu belirtmişti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER