Bağdat'tan Erbil'le diyalog için üç şart

Irak Başbakanı Abadi, Kürdistan Bölgesel Yönetimi ile şartlı bir diyaloğa hazır olduklarını açkladı. Abadi, “Yapılacak her diyalog, Irak’ın birliği, anayasa ve referandumun iptali olmak üzere bu 3 temel üzerinde olacak” dedi.

Bağdat'tan Erbil'le diyalog için üç şart
Irak Başbakanı Haydar Abadi, Kürdistan Bölgesel Yönetimi ile ilişkilerini kesmeyeceklerini açıkladı. Abadi, “Şartlı bir şekilde diyaloğa hazırız” dedi.


Haydar Abadi, bugün Bağdat’ta düzenlediği haftalık basın toplantısında Kürdistan Bölgesi’nde yapılan referanduma değindi.

Rudaw’ın aktardığına göre Kürdistan Bölgesi ile ilişkilerini kesmeyeceklerini söyleyen Abadi, “Yapılacak her diyalog, Irak’ın birliği, anayasa ve referandumun iptali olmak üzere bu 3 temel üzerinde olacak” diye konuştu.

Haydar Abadi, tartışmalı bölgelere ilişkin ise, “Bu bölgelerin güvenliği ve idaresi federal hükümetin kontrolünde. Söz konusu bölgelerde peşmerge ile Irak güçleri karşı karşıya gelmemeli” ifadelerini kullandı.

Dünya liderlerinin Irak’ı desteklediğini söyleyen Abadi, “Irak petrolü tüm Iraklılara aittir. Teleminikasyon firmaları da federal hükümet bünyesinde” dedi.

Abadi, Fransa ziyaretine ilişkin ise, “Fransız yetkililer Irak’ın toprak bütünlüğü ve bağımısızlığından yana” diye konuştu.

IŞİD ile savaşa da değinen Abadi, “Bu yılın sonunda IŞİD sonlanacak. Her yerde IŞİD’i korku sarmış durumda. Güçlerimiz birçok bölgede kontrolü sağladı” açıklaması yaptı.

Güncelleme Tarihi: 12 Ekim 2017, 10:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER