Barzani: 'Rojava için ne gerekiyorsa yapacağız'

PKK Yürütme Kurulu Üyesi Murat Karayılan, geçtiğimiz günlerde Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani ile tüm Kürdistani güçlere çağrıda bulunarak Rojava’ya sahip çıkmalarını istemişti.

Barzani: 'Rojava için ne gerekiyorsa yapacağız'

PKK Yürütme Kurulu Üyesi Murat Karayılan, geçtiğimiz günlerde Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani ile tüm Kürdistani güçlere çağrıda bulunarak Rojava’ya sahip çıkmalarını istemişti. Karayılan’ın çağrısına Kürdistan Bölge Başkanlığından yanıt geldi.

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanlığı Resmi Sözcüsü Ümit Sabah, Rojava’nın Kobani kentine yönelik Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) saldırısı nedeniyle bir açıklama yayınladı. Bölge başkanlığına ait resmi sitede yayınlanan açıklamada, “Kürdistan bölgesinin her karış toprağı kutsaldır ve düşman saldırılarına karşı korunmalıdır.” sözlerine yer verildi.

Ümit Sabah, IŞİD’in Rojava’ya dönük saldırısına karşı PKK Yürütme Kurulu Üyesi Murat Karayılan’ın çağrısına da yanıt verdi. Kürdistan Bölgesinin tutumunun açık olduğunu savunan Sabah, “Başından beri Rojava’da Kürdistanlıların çıkarlarını savunuyoruz.” dedi.

Suriye krizinin ilk gününden beri Rojavalıların çıkarına olan her adımı desteklediklerini ifade eden Sabah, Bölge Başkanı Mesud Barzani’nin de Rojava’da Kürtlerin birliği için çaba harcadığını söyledi.

Kürdistan Bölge Başkanı Mesud Barzani adına konuşan Ümit Sabah, Rojava’ya da seslendi. Sabah, “Rojavalı kardeşlerimize bir kez daha sesleniyoruz. Rojava’ya düzenlenen saldırılara karşı ne gerekiyorsa, elimizden ne geliyorsa yapacağız.” dedi. / İMC

Güncelleme Tarihi: 08 Temmuz 2014, 11:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER