Köln'de Demirtaş'a destek toplantısı

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş’a destek amacıyla Almanya’nın Köln kentinde bir toplantı yapıldı.

Köln'de Demirtaş'a destek toplantısı
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş’a destek amacıyla Almanya’nın Köln kentinde bir toplantı yapıldı. Toplantıya katılan Kürt, Türk, Asuri-Süryani halkları ve Alevi örgütlerinden 19 Temmuz’da Köln’de Avrupa turuna başlayacak olan Demirtaş için ortak çaba sarfedilmesi kararı çıktı.


Almanya Kürt Demokratik Toplum Merkezi (NAV-DEM)’in çağrısıyla Almanya Demokratik Güçbirliği bileşenleri ve Avrupa Barış ve Demokrasi Meclisi (ABDEM)’in de katılımıyla bir toplantı düzenlendi.

Toplantıya NAV-DEM, Almanya Göçmen İşçiler Federasyonu (AGİF), Demokratik Alevi Federasyonu (FEDA), Nor Zartonk, Avrupa Süryaniler Birliği, Ezidi Federasyonu, Lazebura, Uluslararası Hukuk ve Demokrasi Merkezi (MAF-DAD),  Mezopotamya Demokratik Kültür ve Sanat Hareketi (TEV-ÇAND), Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu (DİDF), Kürdistan Öğrenciler Birliği (YXK), Avrupa Sürgünler Meclisi, Yaşanacak Dünya/Devrimci Proletarya, Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi-Almanya, Kürt Demokratik Toplum Merkezleri ile Avrupa Ezilen Göçmenler Konfederasyonu (AvEG-Kon) temsilcilerinden oluşan çok sayıda kişi katıldı.

5 Temmuz’da Köln’de yapılan toplantının birinci bölümünde kurumların cumhurbaşkanlığı seçimlerine ilişkin değerlendirmeler alındı. Yapılan konuşmalarda, Selahattin Demirtaş’ın bütün ezilen ve sömürülenlerin, ötekileştirilmiş olanların, baskı altında tutulan farklı inanç gruplarının temsilcisi olduğu ve aynı zihniyetteki iki burjuva adayın karşısında tek alternatif aday olduğunu belirtildi. Toplantıda, Demirtaş’ın cumhurbaşkanlığı adaylığını desteklendiğinin de altı çizildi.

Toplantıya Katılan  kurumlardan Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu (AABF) , Almanya Demokratik Haklar Federasyonu (ADHF), Almanya Türkiyeli İşçiler Federasyonu (ATİF) ve Avrupa Demokratik Dersim Birlikleri Federasyonu (ADEF)  gibi kurumların temsilcileri ise, yetkili organlarında görüştükten sonra konu ile ilgili pozisyonlarını kamuoyuna duyuracaklarını söylediler.

Köln kentindeki toplantıya mazaretleri nedeniyle katılamayan birçok kurum temsilcisi ise Selahattin Demirtaş’ı destekleyeceklerini ilettiler. Bu kurumlar arasında Dersim Yeniden İnşa Derneği, Avrupa Karakoçanlılar Derneği, Avrupa Karerliler Derneği, Civaka İslamiya Kurdistan, Avrupa Kürt Kadın Hareketi (TJKE) ve Sosyalist Kadınlar Birliği bulunuyor.

SEÇİME 3 DEĞİL İKİ ADAY KATILIYOR

Toplantıya katılan tüm kurumların temsilcileri AKP ve CHP-MHP adaylarının zihniyet ve dünya görüşü olarak statükoyu ve varolan sistemi temsil ettiklerini dile getirirken, ‘seçime 3 aday katılıyor’ söyleminin yanlış olduğunun altını çizdiler. Demirtaş’ın ‘Halkların ve Değişimin adayı’ olarak yeni bir zihniyeti, ilkelerin adayı olarak da sistem tarafından ötekileştirilen tüm inançların, kimliklerin, emekçilerin adayı olarak statükocu-devletçi diğer adaylara karşı yarıştığı kaydedildi.

Demirtaş’a destek verilmesinin kararlaştırıldığı toplantıda, “Yani değişim ve halklların adayı ile sistem ve statükonun adayları bu seçimde yarışacaklar. Bizlerin görevi tüm emekçilerin, demokratların, eşitliği, özgürlüğü, kardeşlik kimliğini, inançların özgürlüğünü savunan insanların oylarını almak için tüm alanlarda ve şehirlerde çalışmalıyız. Bizler sistem partilerine oy veren demokratları ve samimi Müslümanları da ikna ederek, ‘Değişimin ve Halkların adayı Sayın Selahattin Demirtaş’a’ oy vermeleri için çalışmalıyız” denildi.

‘ADRES BEYANI İÇİN SON GÜN 9 TEMMUZ’ HATIRLATMASI

Toplantıda Almanya’da yaşayan göçmenlere Selahattin Demirtaş için oy kullanma çağrısı yapılırken, oy kullanabilmek Yurt Dışı Seçmen Kütüğüne kayıtlı olup olunmadığının Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığı’nın internet sitesinden (https:/www.ysk.gov.tr/)  araştırılmasını ve gerektiğinde 9 Temmuz’a kadar bağlı bulundukları T.C. Konsolosluğu’na başvurarak, adres beyanında bulunmaları gerektiği de hatırlatıldı.

Toplantının ikinci bölümünde ise 19 Temmuz’da HDP Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş’ın katılacağı ve Köln’de yapılacak mitingin hazırlıkları planlandı. Mitinge katılım için ortak bir çağrı çıkarılması da kararlaştırıldı. 

Güncelleme Tarihi: 08 Temmuz 2014, 12:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER