IŞİD Lideri Bağdadi, 5 Yıl Önce ABD'nin Elinde Tutsakmış

Amerikan medyasına yansıyan haberlere göre; Ebu Bekir Bağdadi 5 yılını tutuklu olarak Bukka kampında geçirdi. Dışişleri konuyla ilgili soruları yanıtlamaktan kaçındı.

IŞİD Lideri Bağdadi, 5 Yıl Önce ABD'nin Elinde Tutsakmış
 Irak Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) Irak-Suriye-Lübnan bölgesinde giderek güçlenip, acımasızca terör estirmesi sürerken, kendisini peygamber ilan eden IŞİD lideri Ebu Bekir Bağdadi'nin, 2005-2009 yılları arasında ABD'nin elinde tutsak olduğu ortaya çıktı.


5 YILINI TUTUKLU OLARAK BUKKA KAMPINDA GEÇİRDİ

Abd Dışişleri Bakanlığı konuya ilişkin soruları açık olarak yanıtlamaktan kaçınırken, Amerikan medyasına yansıyan haberlere göre; IŞİD lideri Ebu Bekir Bağdadi 5 yılını tutuklu olarak Bukka kampında geçirdi.

"EN ÇOK ARANNALAR" LİSTESİNDEKİ FOTOĞRAFI ABD'DE TUTUKLU İKEN ÇEKİLDİ

Önceki gün yayınlanan görüntüleri dışında video görüntüleri de şimdilik bulunmayan, FBI tarafından başına 10 milyon dolar ödül konan IŞİD lideri Ebu Bekir el Bağdadi'nin 'en çok arananlar' listesindeki fotoğrafının,ABD'nin elinde tutuklu iken çekildiği belirtildi.

NEDEN SALIVERİLDİĞİ SORUSU YANIT BULAMADI

Bağdadi'nin hangi suçlamalarla 4 yıl boyunca tutuklu kaldığı, sonrasında neden salıverildiği gibi sorular yanıt bulamazken, FBI belgelerinin 42 yaşında gösterdiği Bağdadi'nin, Irak'ın Dicle kıyısındaki Samarra kentindeİbrahim Ali el Bedri olarak dünyaya geldiği belirtildi.

"VİDEO ÖZGÜN VE GERÇEK"

Abd Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, başkent Washington'da düzenlediği basın toplantısında, Ebu Bekir Bağdadi'nin geçtiğimiz günlerde yayınlanan videosu ile ilgili soruya verdiği yanıtta; "Yayınlanan videoyu biz de gördük. Videonun özgün ve gerçek olduğunu düşünüyoruz. Böyle düşünmememiz için bir neden yok" dedi. Psaki, Bağdadi'nin geçtiğimiz yıllarda ABD'nin elinde tutsak olup olmadığına ilişkin bir soruyu ise yanıtlamaktan kaçındı.

"IŞİD, GİDEREK ARTAN BİR TEHDİT"

Psaki, basın toplantısında öteki sorulara verdiği yanıtlarda da, IŞİD'in Irakve tüm bölge için giderek artan bir tehdit olduğunu, Irak'ta bir an önce kapsamlı bir hükümet oluşturulması gerektiğini ve bunu ancak Iraklı liderler ile Irak halkının sağlayabileceğini söyledi. Psaki Irak'ta çözüme ulaşılabilmesi için son derece hızlı davranılması gerektiğini vurguladı. / dha

Güncelleme Tarihi: 08 Temmuz 2014, 11:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER