Erdoğan ve Trump 'güvenli bölgeyi' görüştü

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Başkanı Trump'la telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanlığı görüşmede, "Suriye’nin kuzeyinde güvenli bölge oluşturulması fikrinin" ele alındığı açıklandı. Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada ise "Başkan, Türkiye’nin Kürtler ve IŞİD’i Suriye Demokratik Güçleri’yle birlikte bozguna uğrattığı diğer kuvvetlere kötü muamele etmemesinin önemini vurguladı" denildi.

Erdoğan ve Trump 'güvenli bölgeyi' görüştü
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Donald Trump’la görüştü. Erdoğan ve Trump’ın Suriye’deki gelişmeler ile ikili ilişkilerin değerlendirdiği belirtildi.


Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Trump’ın Suriye’den çekilme kararını memnuniyetle karşıladıklarını ifade ettiği ve bu çerçevede Türkiye’nin, ABD’ye her türlü desteği vermeye hazır olduğunun hatırlattığı aktarıldı.

‘KAMUOYUNA YÖNELİK SAĞLIKLI İLETİŞİMİN ÖNEMİ VURGULANDI’

Görüşmenin içeriğine dair Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklama şöyle:

“Bölgede otorite boşluğu meydana gelmemesi için Münbiç Yol Haritası’nın tamamlanması, ayrıca çekilme kararının hayata geçirilmesini engellemek isteyen unsurlara fırsat verilmemesi gerektiğini vurgulayan iki lider, kamuoyuna yönelik sağlıklı iletişimin önemine değinmişlerdir. Sayın Cumhurbaşkanımız ve ABD Başkanı Sayın Trump, Suriye’nin toprak bütünlüğü temelinde ülkenin kuzeyinde terörden arındırılmış güvenli bir bölge oluşturulması fikrini de ele almışlardır.

Sayın Cumhurbaşkanımız görüşmede, Türkiye’nin Kürtlerle hiçbir sorunu olmadığını, ülkemizin amacının ulusal güvenliğine tehdit oluşturan terör örgütleri DEAŞ, PKK ve PKK’nın Suriye uzantıları ile mücadele etmek olduğunu vurgulamışlardır. Görüşmede ikili ekonomik ilişkilerin ileri seviyelere yükseltilmesi hususunda mutabık kalmışlardır.”

‘TRUMP, IŞİD’İ BOZGUNA UĞRATAN GÜÇLERE KÖTÜ MUAMELE YAPILMAMASINI İSTEDİ’

Beyaz Saray’dan konuyla ilgili yapılan açıklamada “İki lider çok sayıda ikili konuyu görüştü, bunlar arasında ABD askerleri Suriye’den ayrılırken devam eden işbirliği ve gelecekteki işbirliğiyle ilgili konular yer aldı. Başkan, Türkiye’nin Suriye’nin kuzey doğusundaki güvenlik kaygıları konusunda birlikte çalışma arzusunu belirtti ve Türkiye’nin Kürtler ve IŞİD’i Suriye Demokratik Güçleri’yle birlikte bozguna uğrattığı diğer kuvvetlere kötü muamele etmemesinin ABD için önemini vurguladı. Türkiye’yle Suriye konusunda istişarelere devam etmek amacıyla (Genelkurmay Başkanı) Orgeneral Dunford Türk Genelkurmay Başkanı’yla bir araya gelecek’’ denildi. (VOA-DHA)

Güncelleme Tarihi: 15 Ocak 2019, 11:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER