Esad: Sırada İdlib operasyonu var

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, İsrail ve Ürdün sınırlarında kontrolün orduya geçmesinin ardından bir sonraki hedeflerini açıkladı: Türkiye sınırındaki İdlib...

Esad: Sırada İdlib operasyonu var
Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Dera ile İsrail sınırının yeniden Suriye ordusunun kontrolüne geçmesi bir sonraki hedefin Türkiye sınırındaki İdlib olduğunu söyledi. Esad, “Şimdi hedefimiz İdlib ama sadece İdlib de değil” dedi. Rus ajansı Interfax’a konuşan Esad, “Suriye’nin doğusunda da tabii ki çeşitli gruplar tarafından kontrol edilen bölgeler var… Bu bölgelerin hepsine gireceğiz” ifadelerini kullandı. Esad, “Bu, ordunun kararı olacak. Önceliklere ordu karar verecek ve İdlib de bu önceliklerden biri” diye konuştu.


Suriye’de Halep’in kontrolünün Şam yönetimine geçmesiyle geçen yıl başlayan süreçte birbiri ardına ele geçirilen bir dizi bölgedeki silahlı gruplar ile cihatçı militanlar, tahliye anlaşmaları kapsamında İdlib’e gönderilmişti. Sınır vilayeti İdlib’in kontrolünü alma amaçlı bir operasyonun Türkiye’ye de olası etkilerinin olması bekleniyor. İdlib aynı zamanda, Türkiye, İran ve Rusya’nın Astana barış süreci kapsamında ‘çatışmasızlık bölgesi’ ilan ettiği noktalardan biri. (Dış Haberler)

Güncelleme Tarihi: 28 Temmuz 2018, 22:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER