Federal Kürdistan Bölgesi: Saldırıları durdurun

Federal Kürdistan Bölgesi Bakanlar Kurulu, sınır bölgelerinin İran ve Türkiye tarafından bombalanması ile ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

Federal Kürdistan Bölgesi: Saldırıları durdurun

Açıklamada, "Yapılan bombardımanların bir an önce durdurulması ve bütün taraflara Kürdistan Bölgesi'ne komşu ülkelere yönelik saldırı yapmamaları gerektiğini defalarca bildirdik" denildi.

Açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

 “Geçtiğimiz günlerde Kürdistan'ın sınır bölgeleri, İran İslam Cumhuriyeti ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından bombalanmıştır. Saldırılar sonucu onlarca vatandaşımız yaralanmış, köylerini tahliye etmek zorunda kalmışlardır. Ayrıca birçok çiftçinin, tarlalarını terketmesine neden olmuştur. Çok sayıda hayvan telef olmuş, tarlalarda büyük zarar meydana gelmiştir.

Kürdistan Bölgesi Hükümeti olarak, vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğinden endişeliyiz. Komşu ülkelerimiz olan İran ve Türkiye'ye bir an önce Kürdistan sınırlarına yönelik bombardımanlarını durdurulmaları çağırısında bulunuyoruz.

 Kürdistan Bölgesi Hükümeti, komşu ülkelerle olan dostluk siyasetini, uluslararası hukuk çerçevesinde, sınırların güvenliğini korumak ve barışçıl siyasetini devam ettirmeyi her zaman özenle vurgulamıştır.

Aynı zamanda bazı muhalif güçlerin İran'a ve PKK'nin Türkiye'ye yönelik saldırılarında Kürdistan sınırı ve topraklarını kullanılmalarını kınıyoruz. Bu taraflara, saldırıları için bir daha Kürdistan topraklarını kullanmamaları, uluslararası ilişkilere saygı göstermeleri ve Kürdistan halkının huzurunu korumaları çağırısında bulunuyoruz.”

Güncelleme Tarihi: 28 Haziran 2016, 10:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER