Irak parlamentosunu basan protestocular Sadr'ın çağrısı üzerine geri çekildiler

Irak’ın başkenti Bağdat’taki Yeşil Bölge’de bulunan parlamento binasını basan Sadr hareketi destekçileri, Sadr’ın çağırısı üzerine namaz kıldıktan sonra parlamento binasından geri çekildiler.

Irak parlamentosunu basan protestocular Sadr'ın çağrısı üzerine geri çekildiler

İran destekli Koordinasyon Çerçevesi'nin başbakan adayı Muhammed Şiya es-Sudani'yi protesto eden Sadr yanlıları Yeşil Bölge'nin önünde toplandı.

Kalabalık, bölgenin çevresinde bulunan beton bariyerleri aşmak isterken güvenlik güçlerinin müdahalesiyle karşılaştı. Bir grup, daha sonra beton bariyerleri yıkarak bölgede bulunan Meclis binasını bastı.

Irak Başbakanı Mustafa el-Kazımi de göstericilere seslenerek 'kamu ve özel mallara zarar vermemelerini ve Yeşil Bölge'den derhal çekilmelerini' istedi.

Sadr'dan destekçilerine 'çekilin' çağrısı

Sadr Hareketi lideri Mukteda es-Sadr, Yeşil Bölge'ye giren destekçilerinden çekilmelerini istedi.

Şii lider Sadr, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, "Mesajınız yerine ulaştı. Yolsuzları ürküttünüz. İki rekat namaz kılıp barışçıl şekilde evinize dönebilirsiniz" ifadelerini kullandı.

Sadr destekçileri, Şii liderin mesajı sonrası namaz kılarak Yeşil Bölge'deki Meclis binasından ve diğer alanlardan çekildi.

Yüzlerce Sadr destekçisi, “Seyidin emrini yerine getirdik” sloganları ile bölgeyi terk etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER