İsveç Başbakanı duyurdu: Türkiye'yle NATO görüşmeleri martta yeniden başlayacak

Türkiye'nin askıya aldığı NATO üyelik görüşmelerinin mart ayı ortasında yeniden başlayacağını söyleyen Kristersson, Türkiye'den teyit beklediklerini dile getirdi.

İsveç Başbakanı duyurdu: Türkiye'yle NATO görüşmeleri martta yeniden başlayacak

İsveç Başbakanı Ulf Kristersson, Kuran yakma eylemi sonrasında Türkiye'nin askıya aldığı NATO üyelik görüşmelerinin mart ayı ortasında yeniden başlayacağını açıkladı. İsveç kamu yayıncılık kuruluşu SVT'ye konuşan Kristersson, görüşme tarihine ilişkin Türkiye'den teyit beklediklerini söyledi.

'İSVEÇ İLE BİRLİKTE NATO'YA GİRMEK İSTİYORUZ'

Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö ise, İsveç ile aynı anda NATO'ya girmek istediklerini ve bunun da Türkiye'nin elinde olduğunu söyledi. Niinistö, İsveç Başbakanı Ulf Kristersson ve Norveç Başbakanı Gahr Store ile İsveç'in Harpsund kentinde bir araya geldi. Liderler görüşmenin ardından bir basın toplantısı düzenledi.

AA'nın aktardığına göre Sauli Niinistö, "Finlandiya'nın NATO üyeliği süreci İsveç ile beraber devam ediyor. İsveç ile birlikte el ele NATO'ya girmek istiyoruz. Ama bu konuda bir şey yapamıyoruz, onay Türkiye'nin elinde, Türkiye şu an ne düşünüyor bilemiyorum" ifadelerini kullandı. Basın toplantısında konuşan Kristersson da, "İskandinavya bölgesinin kendine has koşulları var. Aramızdaki işbirliği NATO'ya derinlik kazandıracak. İsveç ve Finlandiya NATO üyesi olunca, bölgemiz NATO'nun en kuzeyi olacak. Türkiye ile de NATO üyeliği görüşmelerimiz devam ediyor" dedi.

'ÜYELİKLERİ NATO'YA GÜÇ KATACAK'

Norveç Başbakanı Gahr Store ise Finlandiya ve İsveç'in NATO üyeliğini desteklediklerini ve bu ülkelerin NATO'ya güç katacağını kaydetti. Store, "Rusya giderek daha öngörülemez bir hale geldi. Rusya'dan İskandinavya ülkelerine yönelik siber savaşı, hibrit savaşı olmak üzere çok farklı ve tehlikeli yöntemler kullanılıyor. Bu açıdan da düşündüğümüzde İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya girebilmesi önemli" diye konuştu.

MACARİSTAN, MART AYINDA OYLAYACAK

Macar parlamentosunun dün açıklanan oturum takvimine göre söz konusu oylama için süreç gelecek hafta çarşamba günü başlayacak. Parlamentonun internet sitesinde yayımlanan takvime göre, Genel Kurul tartışma oturumları sonrasında iki ülke için 6-9 Mart tarihleri arasında ayrı ayrı oylamalar yapılması planlanıyor. 

İsveç ve Finlandiya'nın İttifak'a dahil olabilmesi için 30 üyenin de onayı gerekiyor. Türkiye ile birlikte Macaristan'da da meclis, İsveç ve Finlandiya'nın üyeliğine henüz onay vermedi.

Güncelleme Tarihi: 23 Şubat 2023, 15:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER