Kuzey Kore nükleer deneme tesisini kapatıyor

Güney Kore Devlet Başkanlığı ofisi Kuzey Kore'nin gelecek ay nükleer deneme tesislerini kapatmayı planladığını duyurdu. Kim, nükleer silahsızlanmayı başlatmak için Trump'la görüşmesini bekleyecek.

Kuzey Kore nükleer deneme tesisini kapatıyor

Güney ve Kuzey liderlerinin bir araya geldiği zirvenin ardından Güney  Kore Devlet Başkanlığı ofisi bir açıklama yayınladı.  Başkanlık ofisi tarafından yapılan açıklamada Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’un ‘Kore milletinin bir daha kanının dökülmesine izin verilemeyeceğini’ belirterek gelecekte güç kullanmaktan kaçınma taahhüdünde bulunduğu , ayrıca ülkedeki nükleer deneme tesisini de gelecek ay içerisinde kapatma konusunda kararlı olduğu söyleniyor. Buna göre Kim ayrıca, gelecek ay kapatılması konusunda kararlı olduğu Punggye-ri nükleer deneme tesisine ilişkin sürecin uluslararası uzmanlar tarafından gözlemlenmesi sözünü verdi.

‘ANLAŞMAYA VARILIRSA NİYE NÜKLEER SİLAH BULUNDURALIM?’

Kuzey Kore liderinin ifadelerini aktaran sözcü, Kim’in savaşı sonlandırma konusunda ABD’yle bir anlaşmaya varılması durumunda nükleer silahların anlamının kalmayacağını söylediğini belirtti. Sözcünün anlatımına göre Kuzey Kore lideri, “ABD ile görüşmelerimiz sıklaşır, güven inşa edilir, uyum ve savaşı sonlandırma konusunda anlaşmaya varılırsa niye nükleer silah bulunduralım ve zor koşullar altında yaşayalım ki?” ifadelerini kullandı.

Güney Koreli sözcü, nükleer deneme tesisinin kapatılması süreciyle ilgili olarak, “Kuzey Kore nükleer tesisini Mayıs ayında kapatacak. Uluslararası kamuoyuna karşı şeffaflığın sağlanabilmesi için Kuzey Kore’ye uzmanları ve gazetecileri davet etmeyi düşünüyoruz” dedi.

ORTAK SAAT DİLİMİ İÇİN UZLAŞILDI

Öte yandan açıklamada tarihi zirvede iki ülkenin ortak zaman dilimine geçme konusunda da uzlaştığı söyleniyor. Bu kapsamda, Kuzey Kore’nin tekrar Güney Kore’nin içerisinde bulunduğu zaman dilimine geçeceği belirtildi.

Mevcut durumda Kuzey ve Güney Kore arasında zaman dilimi farklılığı nedeniyle 1 saatlik zaman farkı bulunuyor. (Kaynak: Sputnik) 

Güncelleme Tarihi: 30 Nisan 2018, 11:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER