Lavrov: ABD ve İngiltere, Rusya'yla Avrupa arasında gerçek bir savaş istiyor

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, ABD ve İngiltere'nin Rusya'yı Avrupa ülkeleriyle karşı karşıya getirmek istediğini söyledi. Lavrov, "ABD'li ve İngiliz meslektaşlarım gerçek bir savaş istiyorlar" dedi.

Lavrov: ABD ve İngiltere, Rusya'yla Avrupa arasında gerçek bir savaş istiyor

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD ve İngiltere’nin Ukrayna’yı silahlandırarak Rusya ile Avrupa arasında "gerçek savaş" istediğini söyledi.

Russia Today (RT) ve Sputnik’in Genel Yayın Yönetmeni Margarita Simonyan’a röportaj veren Lavrov, "ABD'li ve İngiliz meslektaşlarımız… Rusya'yı Avrupa ülkeleri ile karşı karşıya getirerek bu savaşı gerçek bir savaş haline getirmeyi çok istiyorlar" dedi.

Avrupa’daki enerji sorunu ile ilgili konuşan Lavrov, bundan dolayı mutluluk duymayacaklarını, ancak çok da endişelenmeyeceklerini belirtti. Rus bakan, Brüksel’in dayattığı taleplerin AB ülkelerini rahatsız etmeye başladığını dile getirdi.

'ZELENSKİY ÇOK HIZLI FİKİR DEĞİŞTİRİYOR'

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’nin barış sloganı ile iktidara geldiğini, ülkesine barış getireceğini ve Rusça konuşanların haklarına saygı göstereceğini belirten Lavrov, şu anda durumun farklı olduğunu kaydetti. Lavrov, “Kendisi bir oyuncu, evet. Stanislavski sisteminden. Çok hızlı fikir değiştiriyor” dedi.

'NÜKLEER BİR SAVAŞIN KAZANANI OLMAZ'

Lavrov, Rusya’nın nükleer bir savaşın kazananı olmayacağı görüşüne sahip olduğunu, nükleer savaşla ilgili hiçbir açıklamanın kendileri tarafından ortaya atılmadığını belirtti. "Batılı politikacıların Kiev’in savaş meydanında kazanması ve şu anda müzakerelere gitmemesi gerektiğini" söylediğini hatırlatan Lavrov, böyle bir ortamda görüşmenin manası olmadığını kaydetti.

Rusya Dışişleri Bakanı, "ABD ve İngiltere'nin BM Genel Sekreteri António Guterres'e kendi çıkarları için kullanmak amacıyla büyük baskı uyguladığını" da savundu.

Moskova'ya karşı uygulanan yaptırımların potansiyelinin tükendiğine işaret eden Lavrov, bu nedenle Avrupa'nın düzenlemelere gitmek zorunda kalacağını dile getirdi. Rus bakan, "Yaptırımlar Avrupa’nın kendisini etkilemeye başladığından, Rus ürünlerinin sevkiyatına olanak verecek düzenlemeler şimdiden yapıldı" dedi. (Sputnik) 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.