Lavrov'dan İdlib'e operasyon sinyali

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov: İdlib'de silahsızlandırılmış bölge kurma mutabakatına rağmen El Nusra'nın bölgede hakim olması bizi endişelendiriyor. Suriye topraklarındaki bu son terör yuvasının sonsuza dek varlığını sürdürmesi imkânsız.

Lavrov'dan İdlib'e operasyon sinyali
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Suriye’de cihatçı Heyet Tahrir el Şam örgütünün kontrolüne geçen İdlib vilayetine operasyon sinyali verdi. Lavrov, Türkiye ile Rusya’nın eylül ayı başında silahsız bölge oluşturulması için anlaştığı İdlib “Suriye topraklarındaki bu son terör yuvasının sonsuza dek varlığını sürdürmesi imkânsız” dedi.


Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas’la Moskova’daki görüşme sonrası düzenledikleri ortak basın toplantısında konuşan Lavrov, “İdlib’de silahsızlandırılmış bölge kurma mutabakatına rağmen El Nusra’nın bölgede hakim olması ve oradaki düzeni ihlal etmesi bizi endişelendiriyor. Bu bölgenin yaklaşık yüzde 70’i teröristlerin elinde ve teröristler, oradan Suriye ordusunun mevzilerine, yerleşim birimlerine ateş açmaya ve hatta Hmeymim’deki üssümüzü tehdit etmeye çalışıyorlar” dedi.

Bu durumu Suriye’deki ‘en ciddi sorunlardan biri’ diye niteleyen Lavrov, ‘Suriye topraklarındaki bu son terör yuvasının sonsuza dek varlığını sürdürmesinin imkansız olduğunu’ belirtti.

İDLİB’DE NE OLMUŞTU?

2018’in yaz aylarında, Şam ve çevresini silahlı gruplardan temizleyen Suriye ordusunun bir sonraki hedefinin Türkiye sınırındaki İdlib olması bekleniyordu. Çok sayıda sivil kayıp yaşanması ve Türkiye’ye yeni bir sığınmacı akını olması ihtimali konuşulurken, Türkiye ile Rusya bir anlaşmaya varmıştı. Buna göre Suriye ordusu İdlib’de topyekûn bir operasyonu rafa kaldıracak, karşılığında bir güvenli bölge oluşturulacak ve militanlar da ağır silahlarıyla buradan çekilecekti. Türkiye silahlı grupların çekilmesine, Rusya da Suriye ordusunun operasyon düzenlememesine garantör olmuştu. Bu çerçevede iki ülke karşılıklı gözlem noktaları da oluşturmuştu.

Ancak gelinen noktada, İdlib’deki en güçlü grup olan El Kaide bağlantılı HTŞ, Türkiye destekli militanları bölgeden çıkararak kontrolü ele geçirdi. Taraflar arasında yılbaşında patlak veren çatışmalar, geçen hafta HTŞ’nin yönetimi almasıyla son buldu. (Dış Haberler)

Güncelleme Tarihi: 20 Ocak 2019, 21:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER