Merkel'in yardımcısından 'günde 100 bin vaka' uyarısı

Almanya Başbakanı Angela Merkel'in özel kalem müdürü Helge Braun'dan Delta uyarısı: Aşılama oranları yükselmez veya davranış şeklimizi değiştirmezsek, eylülde günlük vakalar 100 bine çıkabilir.

Merkel'in yardımcısından 'günde 100 bin vaka' uyarısı

Korona virüsü vakalarının Delta varyantı nedeniyle temmuz başından bu yana yeniden artışa geçtiği Almanya'da Angela Merkel hükümetinden 'eylül sonunda günde 100 bin vaka' uyarısı geldi. Merkel'in özel kalem müdürü Helge Braun, vakaların artması halinde belirli koşullar için aşı zorunluluğu getirilebileceğinin de sinyalini verdi.

'SADECE DOKUZ HAFTADA 100 BİNE ÇIKARIZ'

Bild am Sonntag gazetesine konuşan Braun, nüfusun yaklaşık yarısının hâlâ iki doz aşı yaptırmadığı bir ortamda vaka sayılarının haftada yüzde 60 oranında artmaya başladığını söyledi. Braun, "Eğer Delta varyantı bu hızda yayılmaya devam ederse ve biz ona çok yüksek bir aşılama oranı veya davranış değişikliği ile karşı koyamazsak, sadece dokuz haftada her 100 bin kişide 850 vakaya çıkarız. Bu da, günde 100 bin yeni enfeksiyona denk gelir" diye konuştu.

'ÇOK SAYIDA KİŞİ KARANTİNAYA GİRMEK ZORUNDA KALACAK'

Böyle bir durumda çok sayıda kişinin karantinaya girmesi gerekeceğini vurgulayan Braun, "Fabrikalardaki iş süreçleri üzerinde devasa bir olumsuz etki yaşanır. Bunu İngiltere'de şimdiden görüyoruz" dedi.

'AŞI YAPTIRMAYANLARDAN TEST İSTENEBİLİR'

Braun, Almanya halkına aşı olma çağrısında da bulundu. Almanya hükümeti şu ana dek insanları aşı olmaya zorlamaktan kaçınmışken, Braun vaka sayılarının artması halinde aşı yaptırmayanlara test zorunluluğu gibi bazı kısıtlamalar getirebileceklerini açıkladı. Braun, "Bu, test yaptırmayan aşılanmamış kişilerin restoran, sinema veya stadyumlara girememesi anlamına gelebilir" dedi.

83 milyon nüfuslu Almanya'da şu ana dek nüfusun yüzde 60'ı bir doz aşı yaptırdı. İki doz aşı olanların oranı ise yaklaşık yüzde 48.

UYARI, 1387 VAKA İLE GELDİ

Avrupa'nın en büyük ekonomisi olan Almanya'da vaka sayıları iki ay boyunca düzenli bir düşüşten sonra temmuz başında büyük ölçüde Delta varyantının etkisiyle yeniden yükselişe geçmişti. Robert Koch Enstitüsü'nün bugün açıkladığı verilere göre, ülkede son bir günde 1387 yeni vaka tespit edildi. Yedi günlük insidans oranı her yüz 100 bin kişide 13.8'e yükseldi.

Almanya'da pandeminin başından bu yana 3.76 milyon kişi Covid'e yakalandı, 91 bin 524 kişi öldü.

Güncelleme Tarihi: 25 Temmuz 2021, 16:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER