Merkel'den HDP ve Cumhuriyet açıklaması

Merkel, Türkiye'ye temel özgürlüklerin korunması çağrısında bulundu

Merkel'den HDP ve Cumhuriyet açıklaması
Almanya Başbakanı Merkel, Türkiye’deki gelişmelere dair açıklamalarda bulundu.
Merkel, Cumhuriyet Gazetesi yazarları, yöneticileri ve HDP milletvekillerinin tutuklanmasının ardından Türkiye'ye temel özgürlüklerin korunması çağrısında bulundu.

Merkel, Berlin'de Norveç Başbakanı Erna Solberg ile düzenlediği ortak basın toplantısında, Türkiye'den temel özgürlüklere ilişkin son günlerde "alarm sinyallerinin” alındığına dikkati çekti.

Başbakan Merkel, Almanya'nın Avrupa İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Michael Roth Türkiye'den siyasi iltica başvurularını kabul edebileceği yönündeki sözlerine ilişkin bir soruyu yanıtladı.

Merkel, "Öncelikle insanların iltica başvurusunda bulunmak zorunda kalmaması ve temel özgürlüklerine kavuşmaları için gereken durumun Türkiye'de sağlanması için siyasi çabalarımızı sürdürüyoruz” dedi.

Merkel, iltica başvurusunda bulunanların durumuna ilişkin kararı ilgili bağımsız kuruluşların verdiğini hatırlattı. Norveç Başbakanı Solberg de ülkesinde iltica başvurularını bağımsız kuruluşların değerlendirdiğini söyledi.

Türkiye'nin insanların iltica başvurusunda bulunmasını gerektirecek bir ülkeye dönüşebileceğini işaret eden Solberg, ancak geçen 20 yıl içinde de Türk ve Kürtlerin Norveç'te sığınma başvurusunda bulunduğunu ve başvuruların kabul edildiğini dile getirdi. / Demokrathaber
Güncelleme Tarihi: 09 Kasım 2016, 21:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.