Pakistan Talibanı ateşkesi sonlandırdı, saldırı emri verdi

TTP, İslamabad hükümeti ile varılan ateşkesi sonlandırdığını açıkladı. Bildiride, üyelerine yönelik, "Ülkenin neresinde olursanız olun saldırı gerçekleştirmeniz zorunludur" çağrısı yapıldı.

Pakistan Talibanı ateşkesi sonlandırdı, saldırı emri verdi

 Pakistan Talibanı (Tehrik-i Taliban Pakistan-TTP), hükümet ile varılan ateşkes anlaşmasını sonlandırdığını duyurdu. Üyelerine, ülke çapında saldırı düzenleme emri veren TTP bildirisinde, "Farklı bölgelerde mücahitlere yönelik askeri operasyonlar devam ettiği için, ülkenin neresinde olursanız olun saldırı gerçekleştirmeniz zorunludur" ifadeleri kullanıldı. İslamabad hükümetinden konuyla ilgili bir açıklama yapılmadı. 

TTP’nin ateşkesi sonlandırma kararı, Pakistan’da ordunun başına geçen Kara Kuvvetleri Komutanı Asım Munir’in görevi devralmasından bir gün önce gerçekleşti.

NE OLMUŞTU?

Afganistan Talibanı’nın teklifiyle İslamabad ile TTP arasında Ekim 2021'de barış görüşmeleri başlamış ve bir aylık ateşkes ilan edilmişti. Tarafların birbirlerini verilen taahhütlere uymamakla suçlaması üzerine görüşmeler devam etmemişti. Bu yıl nisanda tekrar başlayan görüşmelerin ardından Pakistan ile TTP, 10 Mayıs'ta ateşkes konusunda anlaşmıştı. Bununla birlikte güvenlik kaynakları, söz konusu ateşkesin kırılgan olduğuna dair açıklamalarda bulunmuştu.

TTP, 2007'de 13 örgütün birleşmesiyle kuruldu ve o tarihten bu yana Pakistan'da sivilleri ve askerleri hedef alan saldırılar düzenledi. Pakistan'ın, terör örgütü TTP'ye yönelik askeri operasyonlarında 2014'ten bu yana 5 binden fazla örgüt mensubu ölü ele geçirildi, 700'ün üzerinde asker hayatını kaybetti. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.