Rusya'nın Ukrayna'ya saldırıları: 2 binden fazla sivil öldü

Ukrayna ordusu, ülkenin ikinci büyük kenti Harkov'a Rus hava indirme birliklerinin sabaha karşı indiğini duyurdu. Rusya Savunma Bakanlığı ise Herson'un kontrolünü ele geçirdiklerini açıkladı.

Rusya'nın Ukrayna'ya saldırıları: 2 binden fazla sivil öldü

Rusya'nın Ukrayna'daki harekatı yedinci gününe girerken, taraflar arasında bugün yapılması beklenen ikinci tur görüşme öncesinde Rus ordusu baskıyı artırıyor. Dünya bu sabaha, Rus askerlerinin ülkenin doğusundaki Harkov kentine havadan indirme yaptığı haberiyle uyandı. Rusya Savunma Bakanlığı, güneydeki Herson kentinin kontrolünü ele geçirdiklerini açıkladı. 

MÜZAKERELER 3 MART'TA BREST'TE YAPILACAK

Rusya, Ukrayna ile müzakerelerin 3 Mart'ta sabah Belarus sınırındaki Brest'te gerçekleştirileceğini bildirdi.

RUS HEYETİNİN BAŞKANI MEDINSKIY: UKRAYNA HEYETİ YARIN SABAH TOPLANTI YERİNE VARACAK

Rusya-Ukrayna müzakerelerinde Rus heyetine başkanlık eden Devlet Başkan Yardımcısı Vladimir Medinskiy, Ukrayna heyetinin Kiev'den yola çıktığını ve toplantı yerine yarın sabah varacağını belirtti.

MARIUPOL BELEDİYE BAŞKANI: ÇOK SAYIDA SİVİL ÖLDÜRÜLDÜ

Ukrayna’nın güneydoğusundaki Mariupol’un belediye başkanı, son 14 saat içinde yerleşim bölgelerinin Rus güçleri tarafından aralıksız bombalanması sonucu çok sayıda sivilin öldürüldüğünü söyledi. Vadym Boychenko, Ukrayna'nın 1+1 TV kanalına Moskova birliklerinin liman kentinden sivil tahliyeleri durdurduğunu ve binlerce kişinin savaştan kaçmasını engellediğini söyledi. Boychenko, "Konut altyapısında muazzam bir tahribat oldu, çok sayıda yaralı ve ne yazık ki çok sayıda sivil ölü, kadın, çocuk, yaşlı var" dedi.

BEYAZ SARAY: RUS ENERJİSİNE YÖNELİK YAPTIRIMLAR MASADA

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, Rusya'ya yönelik yaptırımlar kapsamında, bu ülkenin enerji sektörünü hedef alma seçeneğinin masada olduğunu açıkladı. MSNBC televizyonuna konuk olan Psaki, ABD'nin ve Batı ülkelerinin Rusya'nın enerji sektörünü hedef alan yaptırımlar uygulayıp uygulamayacağının sorulması üzerine, "Buna son derece açığız. Bu konuyu düşünüyoruz. Bu seçenek masada ancak bunun etkilerini bir ölçüp tartmamız lazım" ifadesini kullandı.

İSVEÇ'TE 400 KİŞİ, UKRAYNA'DA SAVAŞMAK İÇİN BAŞVURU YAPTI 

İsveç'ten 400 kişi, Ukrayna'da Rusya'ya karşı savaşmak için başvuruda bulundu. İsveç devlet haber ajansı TT'nin haberine göre, Ukrayna'da Ruslara karşı savaşmak için başvuru yapanlardan oluşan bir grup kurulduğu bildirildi. İlk grubun yarın yola çıkacağını belirten Brännval, güvenlik nedeniyle fazla detay vermeyeceğini dile getirdi.

'RUS HEYETİ GÖRÜŞMELERE GİTMEK İÇİN YOLA ÇIKTI'

Belarus devlet ajansı Belta, Rus heyetin Ukrayna tarafıyla görüşme noktasına gitmek için yola çıktığını duyurdu.

MARİUPUL BELEDİYE BAŞKANI: AĞIR KAYIPLAR VERDİK

Ukrayna’nın doğusundaki liman kenti Mariupol'un Belediye Başkanı Vadym Boichenko, Rusya karşısında ağır kayıplar verdiklerini ve su kesintisi yaşadıklarını söyledi. Belediye Başkan Yardımcısı Sergiy Orlov ise kentin sürekli top atışına tutulduğunu ve çok fazla sayıda insanın ölmüş olabileceğini söyledi. BBC'ye konuşan Orlov, babası dahil 130 bin kişinin yaşadığı bir sahil beldesinin 'neredeyse tamamen yok edildiğini' söyledi. Orlov, "Oradaki kurbanlara sayamıyoruz ama yüzlerce kişinin öldüğüne inanıyoruz. Cenazeleri almak için giremiyoruz" dedi.

"Rusya ordusu burada bütün silahlarını kullanıyor - top, roketatar, uçak, taktiksel roketler" diyen Orlov, "Kenti yok etmeye çalışıyorlar" ifadelerini kullandı. Orlov, kentin her taraftan kuşatıldığını aktardı.

UKRAYNA DIŞİŞLERİ: 1000'DEN FAZLA GÖNÜLLÜ SAVAŞÇI GELDİ

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dimitri Kuleba, Zelenskiy'nin pazar günü yaptığı 'gönüllülerden oluşan uluslararası lejyon' çağrısının ardından yurtdışından şu ana kadar Ukrayna'nın tarafında savaşmak üzere 1000'den fazla gönüllünün geldiğini söyledi.

'PAPA'DAN PUTİN'LE KONUŞMASINI İSTEDİK'

Ukrayna Başbakan Yardımcısı, Papa Francis'ten çatışma bölgelerinde insani koridor açılması için Putin'le görüşmesini istediklerini açıkladı.

UKRAYNA: 2 BİNDEN FAZLA SİVİL ÖLDÜ

Ukrayna'dan yapılan açıklamada, Rusya'nın harekatının başlamasından bu yana 2 binden fazla Ukraynalı sivilin öldüğü belirtildi. Açıklamada, "Çocuklar, kadınlar ve savunma kuvvetleri saatbaşı ölüyor" denildi.

'GÖRÜŞMELER BU AKŞAM YAPILACAK'

Zelenskiy'nin ofisi: Ukrayna ve Rusya arasındaki ikinci tur görüşmeler bugün ilerleyen saatlerde yapılacak.  

HERSON MERKEZİNDEKİ RUS ASKERLERİ GÖRÜNTÜLENDİ

Rusya'nın harekatında stratejik önem taşıyan güneydeki liman kenti Herson'daki Rus askerleri görüntülendi. BBC, YouTube'a yüklenen görüntülerin doğruluğunu bağımsız kaynaklardan teyit ettiklerini duyurdu.

Rusya Savunma Bakanlığı bu sabah kentteki kontrolü ele geçirdiklerini açıklamış, yerel yetkililer ise Herson'un hâlâ kendilerinin kontrolünde olduğunu duyurmuştu.

SURİYE'DEN ABD'YE KINAMA: NÜKLEER DAHİL, SAVAŞ RİSKİ ARTTI

Suriye Dışişleri Bakanı Faysal Mikdad, ABD ve müttefiklerini 'Rusya'nın ulusal güvenliğini tehdit etmek amacıyla Ukrayna'da kriz çıkarmaları nedeniyle kınadıklarını' açıkladı. Sputnik'in haberine göre Mikdad, "Suriye, Rusya'nın ulusal güvenliğini tehdit etmek amacıyla Ukrayna krizini kışkırtan ABD ve müttefiklerini kınıyor. NATO'yu yeniden canlandırmak ve rolünü genişletmek için ABD tarafından üretilen Rusya'yla gerilimin tırmanmasını kınıyoruz. Bu, küresel istikrarı tehdit ediyor ve konvansiyonel ve konvansiyonel olmayan silahlar da dahil olmak üzere silahlanma yarışı riskine yol açmakla birlikte nükleer silahların da kullanılacağı tam teşekküllü savaş risklerini artırıyor" dedi.

UKRAYNA: GÖRÜŞMELERİN OLUP OLMAYACAĞI BELLİ DEĞİL

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dimitri Kuleba:

* Rusya'yla konuşmaya hazırız ama Rus ültimatomlarını kabul etmeye hazır değiliz

* Yeni görüşmeler yapılıp yapılmayacağı belli değil

* Putin'in savaştan önceki talepleri değişmedi.

* NATO'dan uçuşa yasak bölge istedik, talebi inceliyorlar.

HARKOV BELEDİYE BAŞKANI: RUSYA'YA BAKIŞIMIZ TAMAMEN DEĞİŞTİ

Kuzeydoğuda Rusya'nın bu sabaha karşı havadan asker indirdiği belirtilen Harkov'daki çatışmalar sürerken, kentin Belediye Başkanı Ihor Terekhov hava ve roket saldırılarında dört kişinin öldüğünü, dokuz kişinin yaralandığını söyledi. Terekhov, "Harkov Rusça konuşan bir kent. Her dört kişiden birinin Rusya Federasyonu'nda akrabaları var. Fakat kentin bugün Rusya'ya bakışı, hiçbir zaman olmadığı kadar farklı. Bunun olabileceğini hiç beklemiyorduk; topyekun yıkım, yok etme, Ukrayna halkına karşı soykırım- bu kabul edilemez" dedi.

ALMANYA: UKRAYNALI SIĞINMACILAR 3 YIL SIĞINMA İZNİ ALACAK

Almanya İçişleri Bakanı Nancy Faeser, Ukrayna'dan gelen sığınmacıların iltica prosedüründen geçmesine gerek olmadığını ve her birine 3 yıllığına sığınma izni verileceğini söyledi. Kararları hızlı ve bürokrasiye tabi olmadan aldıklarını ifade eden Faeser, "Ukrayna'dan gelen mültecilerin iltica prosedüründen geçmesine gerek yok. AB'de 3 yıla kadar anında sığınma alacaklar" dedi.
Bakan, sığınmacılara sağlık sigortası ve çalışma izni sağlanacağını da sözlerine ekledi. Öte yandan Almanya İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, şimdiye dek 5 bin 300 Ukraynalı sığınmacının başvuruda bulunduğu bilgisi paylaşıldı.

LAVROV: ÜÇÜNCÜ DÜNYA SAVAŞI NÜKLEER OLACAK

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov: Üçüncü dünya savaşı nükleer ve yıkıcı olacak. Ukrayna'nın nükleer silah sahibi olmasına izin veremeyiz.

KİEV BELEDİYE BAŞKANI: RUS GÜÇLERİ GİDEREK YAKLAŞIYOR

Kiev Belediye Başkanı Vitali Kliçko, Rus güçlerinin Kiev'e giderek yaklaştığını belirterek "Hazırlanıyoruz ve Kiev'i savunacağız. Kiev ayakta ve ayakta kalacak" paylaşımını yaptı. 

KREMLİN: RUS HEYETİ BUGÜN UKRAYNALILARI BEKLİYOR OLACAK

Kremlin'den bugün yapılması planlanan görüşmelere dair açıklama: 

* Rus heyeti görüşmeleri sürdürmeye hazır, bugün Ukraynalıları bekliyor olacak

* Ukrayna heyetinin bir sonraki görüşmelere gelip gelmeyeceği belirsiz, umarız gelirler

MÜZAKERELERİN YENİ TURU BU AKŞAM GERÇEKLEŞEBİLİR

Sputnik'e konuşan bir kaynak, Rusya ile Ukrayna arasında müzakerelerin devam edeceğini, ancak zamanın belirlenmediğini söyledi. Kaynak, yeni tur müzakerenin bu akşam gerçekleşebileceğini kaydetti.

NAVALNİ'DEN SAVAŞ KARŞITI PROTESTO ÇAĞRISI

Cezaevinde tutulan Rus muhalif Aleksey Navalni, Rusya'da günlük olarak savaş karşıtı protestoların düzenlenmesi çağrısı yaptı.

UKRAYNA, KARADENİZ'İN KUZEYBATISINI DENİZ TRAFİĞİNE KAPATTI

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, Karadeniz'in kuzeybatısının deniz trafiğine kapatıldığını açıkladı. Açıklamada, "Sivil deniz trafiğinin güvenliğinin sağlanması amacıyla Karadeniz'in kuzeybatısı Ukrayna Deniz Kuvvetleri tarafından deniz trafiğine kapatıldı" dendi.

AVRUPA'DA GAZ FİYATLARI, SON İKİ AYDA İLK KEZ 1800 DOLARI GEÇTİ

Rusya'nın Ukrayna'daki askeri harekatı sonrası uygulanan yaptırımlar, Avrupa'daki doğalgaz fiyatlarını etkiledi. ICE borsasının verilerine göre doğalgaz fiyatları, yaklaşık yüzde 30 oranında artışla 23 Aralık 2021'den beri ilk kez 1800 doların (bin metreküp başına) üzerini gördü.

AB'DEN UKRAYNALI SIĞINMACILAR İÇİN GEÇİCİ KORUMA PLANI

Avrupa Komisyonu, Ukrayna'daki şiddetten kaçanlara tüm AB ülkelerinde geçerli olacak şekilde geçici koruma hakkı tanınmasını önerdi. Geçici koruma, oturma izni, çalışma izni ve sosyal haklardan faydalanmayı içeriyor.

ÇİN DIŞİŞLERİ: UKRAYNA İLE RUSYA ARASINDA İLETİŞİM KANALI AÇMAYI SÜRDÜRÜYORUZ

Çin Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Ukraynalı mevkidaşı Vladimir Zelenskiy arasında görüşme gerçekleştirilmesi ihtimaline ilişkin, Pekin'in Moskova ile Kiev arasında iletişim kanalı açmayı sürdürdüğü belirtildi.

ZELENSKİY: RUSYA BOMBALARLA KAZANAMAZ

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Rusya'nın dün Kiev'de, 2. Dünya Savaşı'nda katliama sahne olan Babyn Yar'ın karşısındaki televizyon kulesini vurması hakkında "Rusya tarihimizi silmeyi amaçlıyor" dedi. Zelenskiy, "Rusya Ukrayna'da bombalarla, hava saldırılarıyla ve roketlerle kazanamaz" ifadelerini kullanıp, Ukrayna'nın AB üyeliği başvurusu için destek çağrısı yaptı. Zelenskiy, "Tarafsız kalınacak bir zamanda değiliz" diye konuştu.

RUSYA: HERSON'U ELE GEÇİRDİK

Rusya Savunma Bakanlığı, Ukrayna'nın güneyinde, Kırım'ın kuzeybatısında bulunan Herson bölgesinin merkezini ele geçirdiklerini açıkladı.

HARKOV VALİSİ: EN AZ 21 KİŞİ ÖLDÜ

Harkov valisi, Rusya'nın top atışlarında en az 21 kişinin öldüğünü, 112 kişinin yaralandığını açıkladı.

MOSKOVA BORSASI BUGÜN DE AÇILMAYACAK

Rusya, Batı'nın ekonomik yaptırımlarının etkisini kontrol altına almaya çalışırken, Moskova borsasının üçüncü gün üst üste işlem yapmayacağı belirtildi. 

BRENT PETROLÜN FİYATI SON SEKİZ YILIN ZİRVESİNE ÇIKTI

Rusya-Ukrayna kriziyle birlikte Brent petrol fiyatlarındaki yükseliş de devam ediyor. Bu sabah spot piyasada Brent petrol varil fiyatı 110 doları görerek, 2014 yılından bu yana an yüksek noktayı gördü. ABD Başkanı Biden, acil durum rezervlerinden 30 milyon varil petrolü kullanıma açtıklarını açıklamıştı.

RUSYA GÜNEYDEKİ HERSON KENTİNDE İLERLİYOR

Ukrayna'nın güneyinde, Kırım'ın kuzeybatısında bulunan 300 bin nüfuslu Herson kentinden de çatışma haberleri geliyor. CNN International 'kentin Rusya'nın kontrolüne geçmiş göründüğünü' duyururken, Rus askerlerinin Herson sokaklarında olduğu belirtiliyor. Kentin belediye başkanı İgor Kolykhayev de, yerel bir radyo kanalına açıklamasında Rus askerlerinin dün gece kentteki ana tren istasyonunu ve limanı ele geçirdiğini söyledi. "Şu an çatışmalar devam ediyor, kentimiz işgal ediliyor" diyen Kolykhayev, aralarında sivillerin de bulunduğu çok sayıda kişinin öldüğünü söyledi.

BOEİNG, RUS HAVAYOLLARINA PARÇA VE BAKIM DESTEĞİNİ ASKIYA ALDI

ABD'li havacılık ve uzay devi Boeing'den, Rus havayollarına karşı yaptırım kararı geldi. Boeing, "Moskova'daki başlıca çalışmalarımızı askıya aldık ve Ukrayna'nın başkenti Kiev'deki ofisimizi geçici olarak kapattık. Rus havayolları için parça, bakım ve teknik destek hizmetlerini de askıya alıyoruz" açıklaması yaptı.

RUSYA HARKOV'A HAVADAN ASKER İNDİRDİ

Ukrayna ordusu, Rus hava indirme birliklerinin yerel saatle 03.00 civarında Harkov'a indiğini duyurdu. Rus askerleriyle Ukrayna ordusu arasında çetin çatışmalar yaşandığı belirtiliyor. Ukrayna Devlet Özel İletişim Ajansı, Rusya'nın askeri bir hastaneye saldırdığını da savundu.

Büyük ölçüde Rusça konuşulan ve 1.5 milyonluk nüfusuyla Ukrayna'nın ikinci büyük kenti olan Harkov, Ukrayna'nın kuzeybatısında bulunuyor. Harkov birkaç gündür kuşatma altındaydı. Rusya dün, Harkov'un merkezindeki Özgürlük Meydanı'nda bulunan bölge yönetim binasını vurmuştu.

RUSYA'DA YURT DIŞINA DÖVİZ ÇIKARMAYA KISITLAMA YÜRÜRLÜKTE

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, vatandaşların 10 bin dolardan daha fazla nakit dövizle ülke dışına çıkmasını yasaklayan kararnameyi imzaladı. Yasak bugünden itibaren yürürlüğe girdi.

ABD HAVA SAHASI RUSYA'YA KAPATILDI

ABD Başkanı Joe Biden, ülkesinin hava sahasının Rus uçaklarına kapatıldığını açıkladı. Biden, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin hakkında, "Diktatörler saldırganlıklarının bedelini ödemediklerinde daha fazla kaosa yol açarlar. Bu durumun Amerika’ya ve dünyaya maliyeti artar. Putin’in savaşı nedensiz ve önceden planlanmış bir savaştı. Diplomasi çabalarını reddetti. Batı ve NATO’nun karşılık vermeyeceğini ve bizi burada kendi ülkemizde bölebileceğini düşündü. Putin yanıldı. Biz hazırdık” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER