Şam'dan Türkiye ve ABD'ye güvenli bölge tepkisi: Derhal çekilin

Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, Türkiye ve ABD'nin Suriye'nin kuzeydoğusunda kurmayı planladığı güvenli bölgeyi Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'ndan eleştirdi. Muallim, güvenli bölgenin uluslararası hukuku ihlal ettiğini söyledi; 'işgalci' olarak nitelediği Türkiye ile ABD'nin Suriye'den çekilmemesi halinde 'uluslararası hukuk çerçevesindeki her türlü karşı önlemi' alacaklarını söyledi.

Şam'dan Türkiye ve ABD'ye güvenli bölge tepkisi: Derhal çekilin
Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, Türkiye ve ABD’nin Suriye topraklarındaki askerlerini ‘derhal’ çekmesini istedi. Muallim, ‘işgalci’ olarak tanımladığı iki ülkenin asker çekmemesi halinde, Şam yönetiminin uluslararası hukuka dayanan haklarını kullanacağını söyledi.

‘YASAL HAKKIMIZ VAR’

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’nda konuşan Muallim, “Bizim iznimiz olmadan topraklarımızda faaliyet gösteren tüm yabancı güçler işgalcidir ve derhal çekilmelidir” dedi. BM kürsüsünden uluslararası hukuka işsret eden Muallim, “Eğer bunu reddederlerse, uluslararası hukukun izin verdiği her tür karşı önlemi alma hakkımız var” dedi.

‘BM ŞARTI’NIN İHLALİ’

Muallim, Türkiye ile ABD’nin Suriye’nin kuzeyinde kurmayı planladığı güvenli bölgenin ‘BM Şartı’nı ihlal ettiğini’ vurgulayarak, “ABD ve Türkiye, Suriye’nin kuzeyinde yasadışı bir askeri varlık sürdürüyor” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 30 Eylül 2019, 15:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER